Idézetek a történelemről
Minden nemzetnek van rejtett története, számtalan történet, amit csak azok őriztek meg, akik átélték az eseményeket.
Háborús történeteket világszerte olvasnak olyan olvasók, akiknek nemzete a háborúban az ellenség oldalán állt. A történelem elválasztott minket, de az olvasás révén együtt lehetünk a történetben, a tanulásban, az emlékezésben.
Amikor a túlélők már meghaltak, a mi felelősségünk, hogy ne tűnjön el velük az igazság.
Az emberiség történelme nem más, mint a hadviselés története. Az emberek mindig is egymást gyilkolták, és örökkön ezt fogják tenni. Vagyis az ember legfontosabb tulajdonsága az, hogy mekkora jártasságra képes szert tenni a hadviselésben. Minden más ennek van alárendelve.
Nem lehet az egyik korszak nyelve és értékei alapján egy másik korszakot megítélni.
Az elme műveiben az egyike a legtisztesbeknek, leghasznosabbaknak az olvasás, a történetek felidézése, írása.
A költészet inkább az általánosat, a történelem az egyedi eseteket mondja el.
A levéltárak porában és a múzeumok csöndjében is az élő embert kell keresni.
A történelmet a győztesek írják, nem a hősök.
Horthy, mindent összevetve, teljesen műveletlen ember volt, - amit sliff-nek neveznek, az megvolt benne, de máskülönben semmi. Gyilkosok és kalandorok vették körül (Héjjas, Gömbös), ő maga karrieréhes, kalandor dzsentri volt.
Történelem partitúra nem létezik. Már vagy még, azt nem tudom.
Európa harca a személyes névmások között zajlik. A siker kulcsa a többes szám első személy diadalának kellene lennie az egyes szám első személy felett. Európában lényegében az ember biológiai és társadalmi énje küzd egymással, s egyelőre még a vak ösztönök állnak nyerésre.
Napjainkban, amikor sajnálatos módon nagyon kevesen vezetnek naplót és tartanak ki az írásos levelezés mellett, a Wright-akták egy olyan korra emlékeztetnek, amikor más volt a szokás. Az ilyen írások felbecsülhetetlenek, mert képesek életre kelteni a történelmet.
Nem olyan könnyű a történelemből tanulni. Nem egészen igaz az, hogy megismétlődik a történelem. Az mindég egy kicsit más. Azt nem lehet soha közvetlenül alkalmazni, ami régebben már előfordult.
A történelmet a néptömegek alkotják, a hősöket meg a történelem.