Honoré de Balzac
Csak a filozófus meg a költő tudja igazán, milyen mély értelmű a szerelemnek ez a már közhellyé vált meghatározása: önzés kettesben. Önmagunkat szeretjük a másikban.
A nyelv, a legnagyszerűbb mondatok sora sem lehet oly változatos, oly ékesen szóló, mint a tekintetek beszélgetése és a mosolyok harmóniája.
Aki nem becsüli magát, nem tud egyedül élni.
Mindig önmagunkból indulunk ki, és úgy közeledünk az emberek felé, nem pedig az emberekből kiindulva tartunk önmagunk felé.
A birodalmak karddal kezdődnek és tintatartóval végződnek.
A hitnek, miként a hatalomnak, mindig felülről, akár az égi, akár a társadalmi magasságokból kell alászállnia; márpedig manapság a felsőbb osztályokban kevesebb a hit, mint a népben, melynek Isten megígérte, hogy a türelmesen elviselt szenvedéseiért egy napon bejut a mennyek országába.
A halál senkinél se bérel állandó lakást (...), nincs rá ideje.
Egy jó cselekedet érdemét elűzi a belőle származó legkisebb haszon is.
Valójában nem elég, ha valaki becsületes ember, szükséges, hogy annak is látsszék.
A rossz vagy a jó elkövetése között nincs más különbség, mint a lelkiismeret nyugalma vagy háborgása.
A közmondás nem oktalanul fűzi egybe a három fekete ruhát: a papét, a törvény emberéét és az orvosét: az első a lélek sebét gyógyítja, a második az erszényét, a harmadik a testét. Ők képviselik a Társadalom létezésének három fő megnyilvánulási formáját: a lelkiismeretet, a birtoklást, az egészséget.
A rossz megegyezés is többet ér a jó pörnél.
A gyémánt nem ismeri tulajdon értékét.
Az irigység éppen annyi nyelvet old meg, ahányat a csodálat megdermeszt.
Családi körben az emberek mindig megalkusznak a szerencsétlenséggel: megszokják, s a reménység elviselhetővé teszi a kegyetlenséget.