Intelligencia
Az elsőrangú intelligencia próbája: képesnek lenni egyszerre két, egymásnak ellentmondó gondolatot a fejünkben forgatni, és mégis működőképesnek maradni.
Az emberi intelligencia legnagyobb átka, hogy az ember többre vágyik annál, ami.
Az okos ember előnye, hogy butának tettetheti magát. A fordítottja már sokkal nehezebb.
Senki sem tudja, hogy hol a határvonal az intelligens és a nem intelligens viselkedés között, mi több, azt állítani, hogy létezik éles határvonal, valószínűleg butaság.
Az intelligencia elválaszthatatlan sajátossága, hogy ki tud lépni az éppen végzett feladatból, és meg tudja vizsgálni, hogy mit végzett: mindig szabályokat keres és gyakran talál is.
Sokféle formája van az okosságnak, és senki sem lehet mindegyikben a legjobb. Egy szobában több ember is lehet egyszerre a legokosabb, mindegyik másfajta okosságban. Mindenki találhat magának olyan helyet, ahol valamilyen szempontból vannak nála okosabbak.
Az okosság titokzatos dolog, a tehetség még inkább az, de egyik sem titok: mindkettő egyszerűen van és kész. Az okosak és tehetségesek nem azért nem árulják el a titkaikat, mert féltik őket, hanem azért, mert maguk sem tudják őket. Nem azért okosak és tehetségesek, mert valaki megsúgta nekik a nagy titkokat, hanem azért csinálják jól a dolgokat, mert okosak és tehetségesek. Ők sem értik pontosan, hogy amit csinálnak, azt miért csinálják, az miért működik, az ő gondolkodásukat is nagyrészt az érzelmeik vezérlik. Attól okosak, mert okos érzelmeik hatására olyasmit csinálnak, ami működik, és úgy, hogy az működjön. Mágusok.
Az intelligencia az a sajátosságunk, amire talán a legbüszkébbek vagyunk - még akkor is, ha mi magunk nem rendelkezünk vele személyesen.
Az intelligencia nem csak a bírálat, de az alkalmazkodás képességét is jelenti. Törekedhetsz arra, hogy megváltoztasd a világot, ez nemes cél, de addig is meg kell tanulnod együtt élni vele! Különben nemhogy a jobb időket, de a holnapot sem éled meg.
A finoman érzékelő radarhoz és a fejlett társas élethez nagyon fejlett agy szükséges, és az ember után a delfinek agya a legbonyolultabb biológiai szerkezet a Földön. A bonyolult agy általában magas intelligenciát is kölcsönöz birtokosának, ezért az etológusok nagyon kíváncsiak arra, hogy miben is nyilvánul meg ez az intelligencia. Vajon lehet velük beszélgetni? Esetleg még nálunk is okosabbak?
Egy unintelligens ember egyszerűen nem képes felfogni, hogy milyen is jelentősen intelligensebbnek lenni. Olyan ez, mintha egy színtévesztőt kérnénk meg arra, hogy jellemezzen egy piros és zöld foltokból álló mintát.
Úgy gondolom, a kor nem jár együtt a bölcsességgel, mint ahogy az intelligencia sem az életkor függvénye.