Internet
Elég, ha beleolvasunk bármelyik honlapon a kommentek sorába, és máris kijózanító ízelítőt kaphatunk az ellenszenvből és az antihumánumból, amivel embertársaink egymás iránt viseltetnek.
Emlékszel rá, mikor történt utoljára, hogy egy nyaralás alkalmával nem használtál elektronikai készülékeket, mivel nem volt internetelérhetőség? Fogadjunk, hogy kipihenten tértél vissza, és csak ámultál magadon, mennyire könnyű volt kikapcsolni. Az a jó hírem van, hogy egész évben megtarthatod ezt az érzést, ha korlátozod saját magad!
Ha kiposztolnám egy fa képét, amit láttam kidőlni az erdőben, de senki sem lájkolná, vajon megkérdőjeleződne bennem, hogy valóban kidőlt-e?
Nekünk, mai gyerekeknek nagyon nehéz megérteni, hogy akkor még nem volt gétéavájsziti, nintendó, de még egy nyomorult laptop sem. Nem netezhettek, nem csetelhettek, nem lájkolhattak a fészbukon. Szegény kicsi Sándor bácsinak ingerszegény egy gyerekkora lehetett!
Akik online sikeresek, azok nem azért értek el eredményt, mert van valamiféle emberfeletti képességük annak megérzésére, hogy mire kíváncsiak az emberek. Egyszerűen hosszú évekig tesztelték, hogy nekik mi jön be a legjobban, hogyan tudnak kapcsolódni a közösségükhöz, majd rengeteget gyakoroltak - bármit építesz online, ez lesz az alapja.
Nem lehet elméleti szinten megtanulni beszélgetni. Azt gyakorolni kell a valóságos életben. Mert másképp fest, mint az az online kommunikáció, ahol nincsenek betartandó szabályok, csak a pillanatnyi nárcisztikus vágyak.
Az online beszélgetés körülményei nem feltétlenül kívánják meg, hogy alkalmazkodjunk azokhoz a társadalmi szokásokhoz, melyek a valódi életben keretezik a viselkedésünket.
A gép meg tudja mutatni, mi történik a világban, mi történt régen és jószerivel azt is, mi fog történni ezután. Gombnyomásra megjelenik benne minden elképzelhető kép és film. És sok elképzelhetetlen is.
Az ember megpróbálja értelmezni a világ dolgait, de ha nincs elegendő tudományos ismerete, akkor téves konklúziókra is juthat. Sokkal jellemzőbb ennél, hogy nem saját kútfőből magyarázzuk a dolgokat, hanem másoktól vesszük át a magyarázatokat. Manapság az interneten terjed a legnagyobb sebességgel a butaság.
Az internetnek nagyjából a 95-99 százaléka szemét: teljesen értéktelen információk, hihetetlen mennyiségben. Nekem vannak kedvenc oldalaim, az egyikről például megtudhatjuk, hogyan vágjuk le gyerekünk haját. Nos: "Ne körömollóval, mert az kicsorbul...".
Az internet kihívásaira nem az a megoldás, hogy szétromboljuk, hanem hogy építkezünk rá. A zeneipart rázták már meg válságok, de mindig talált megoldást. A digitális zene sem kivétel. Először jött a kalózkodás, aztán bevezették a törvényes letöltést. Később a streamelés döntötte meg a terjesztési modellt. Mindenki harcolt ellene, de azóta alkalmazkodtunk, és el sem tudjuk képzelni, hogy mi lenne nélküle.
A számítógépes guruknak van egy szavuk azokra az emberekre, akik azt hiszik, hogy lenyomozhatatlanok, pedig nem. Ez a szó az "ostoba".