Étel
Nekem ezt jelenti az étel: az otthont, a szépséget, a tápláló szeretetet és az élet örök körforgásának érzését.
Az ételt tisztelni kell, hogy ételt nem dobunk ki. Kiskoromban még nem is teljesen értettem ennek az üzenetét, de mára egyre többünknek egyértelmű, hogy hosszú távon nekünk kell alkalmazkodnunk a természetnek ahhoz a körforgásához, ahonnan az ételeink származnak.
Aki bundás kenyeret süt, az emberekkel lakik, kedveli az embertársait, és érti, miért van szüksége egyik embernek a másikra.
Némi nehézség árán, de biztos sikerül valami egészségeset találnod, miközben a vonatra vársz vagy a tankolásért fizetsz a benzinkúton, de persze nagyítóval kell majd keresned a cukorban és zsírban gazdag szemét között. Az "alapértelmezett állapot" épp ennek az ellenkezője kellene hogy legyen: minden egészséges terméknek mosolyogva kellene csábítania testünket és elménket az egészséges választás felé.
Nem vagyunk egyformák. Ami egyikünknek működik, lehet, hogy másikunknak ártalmas. Ahogy mondani szokták, ami az egyik embernek étel, a másiknak méreg.
Mit értünk táplálék alatt?
Népszerű felelet: táplálék mindaz, amivel csak táplálkozunk.
Tudományos felelet: táplálék alatt az olyan anyagot értjük, amely a gyomorba jutván, az emésztés útján állati anyaggá változhatik át, vagyis átmehet az állati életbe s így pótolhatja azt a veszteséget, amit az emberi testben az élet folyamata okoz.
Az étellel nem viccelünk! A készítése közben szabad nevetni, de magán az ételen soha!
Ha ételről van szó, nincs olyan, hogy "rossz étel" vagy "jó étel". A változatosság a lényeg!
Felejtsük el a forgalmat, a részegséget, az erőszakot és minden mást, ami veszélyes! Az étel éltető és egyben halálos is. A tenger ad és a tenger elvesz, ahogy a nagyapám szokta mondani. Ugyanez vonatkozik az ételre is. Az étel ad és az étel elvesz.
Azt hiszem, sokat számít az íz élvezete szempontjából, ha tudjuk, hogyan állították elő az alapanyagot. Ha tudjuk, hogy az alapanyag létrehozása megfelelő módon történt, az ízét is jobban tudjuk élvezni, mert nem kell szégyellni magunkat, miközben eszünk.
Ha száz év alatt nemesítek ki valamit, az biztos jó, de ha három év alatt, az elhozza a világvégét? A GMO-rettegés abszolút hülyeség. Hiedelem, ami lassan kihal, ugyanis szükség lesz a génmódosítással előállított élelmiszerre.
Vannak azok az ételek - a feleségem meg ne hallja -, amelyek jobbak iparian; ez a kézművesség átka, az az íz nem lesz meg soha: keményítő, cukor, tojásporból készülő majonéz, vessetek a mókusok elé, mindent tudok, mégis.