Yvonne Kort
holland dentálhigiénikus
A szád a tested kapuja. És több annál: a tükre is. A szád elárulja, mi a helyzet veled. Ugyanolyan jól jelzi állapotodat, akárcsak a bőröd, ami szintén sok mindent elmond az egészségedről.
A szád nem cak tükre egészségi állapotodnak, hanem kulcsa is. Világos kapcsolat van a száj higiénéje és az egészséged között.
Csak egyszer tudsz jó első benyomást kelteni, az is tíz másodperc alatt lejátszódik. Kutatásokból kiderült, hogy legelőször a mosolyra és a tekintetre figyelünk fel.
A gyerekek átlagosan négyszázszor nevetnek egy nap, a felnőttek csupán tizenötször.
Az életmód sajnos nem téma a háziorvosi és a fogorvosi rendelőben. A tudomány mai állása szerint ugyanis orvossággal harcolnak a betegségek ellen.
Igyekeztem (és most is igyekszem) nyitottnak maradni. Végső soron minden tudás hozzájárult ahhoz, hogy most madártávlatból tudok ránézni a problémákra. Nekem (...) minden tanács egy-egy darabka a nagy kirakósban.
Az első kiindulópont a tudományban az, hogy semmit sem lehet bizonyítani. Legfeljebb cáfolni lehet. Ebből már egyenesen következik, hogy amit ma tudományosan elismernek, azt holnap megcáfolhatják. Egyetlen dolog biztos a tudományban: nincs olyan, hogy valóság.
Az egészséges mosolyhoz kevés az alapos fogmosás. Megéri kritikusan szemlélned az étrendedet, többet lazítanod, és olykor nem árt beiktatnod egy-egy sprintszakaszt is.
Csöng a telefonod. Ping! Sms-t kaptál. Píng! Új e-mailed érkezett. Rögtön elvonja a figyelmed. Vajon ki írta, és mi van benne? Fölveszed a telefont, és amikor véget ért a beszélgetés, megnyitod az üzenetet is. És akkor már körülnézel a Facebookon és az Instán is. Tudod, hányszor pillantasz a telefonodra, és hányszor csekkolod a közösségi médiát? Régen ledőltél a kanapéra a kezedben egy könyvvel, és várva várt levelek hullottak a lábtörlődre. Felhívtál valakit, kicsöngött a lakásán, és reménykedtél benne, hogy felveszi. Most információáradatban élünk. A telefonunkon keresztül napi 24 órában rá vagyunk kötve az internetre. Sokkal több információ jut el hozzánk, mint mondjuk tizenöt évvel ezelőtt. Még a semmittevés sem megy, ha a közelben van az okostelefon. Folyamatos a kényszer, hogy megnézzük, miről maradtunk le.
Úgy tudsz a legkönnyebben elsajátítani egy új szokást, hogy a napi teendőkhöz csatolod. Valamihez, amit ugyanakkor szoktál csinálni. Így sokkal könnyebb lesz.
Ha ételről van szó, nincs olyan, hogy "rossz étel" vagy "jó étel". A változatosság a lényeg!
A tested akkor működik a legjobban, ha a természet ritmusa szerint élsz.