Orvosok
Az orvosokkal szemben az emberek igazságtalanok, mert túl sokat követelnek tőlük; azt például, hogy meggyógyítsák őket.
Amikor az ember orvostanhallgató, mindig sarlatánnak érzi magát, és csak nagy sokára, hosszú idő után képes elhinni, hogy képes ellátni feladatait és nem csak úgy tesz, mintha.
Szabályellenes kedvelni a pácienseket, de néha önkéntelenül így van az ember.
Mi, háziorvosok nagyon jól tudjuk kezelni a bizonytalanságokat, főleg, ha olyan páciensekkel találkozunk, akik nem betegek, de mégis vannak panaszaik. Fejlett érzékünk van arra nézve, hogy tudjuk, mi az, ami rendben van, és mi az, ami nincs.
A beteg szinte mindig a jó diagnózist mondja. Csak a megfelelő antennákkal kell hozzá rendelkezni.
Manapság gyakran gondolják úgy a betegek, hogy önállóak, maguk is tudnak dönteni. De ez tényleg így van? (...) Nincs semmilyen információ arról, hova forduljanak a betegek; a kórházak és a legjobb orvosok ranglistája pedig butaság. Az orvosoknak segíteniük kellene a betegeknek, hogy megtalálják az utat a megfelelő szakemberhez, de ez csak akkor lehetséges, ha bizalmi kapcsolat alakul ki közöttük.
Nagy a kísértés, hogy az ember orvosi hatalmával élve azt mondja, minden oké, vagy arra utaljon, majd minden oké lesz, (...) egészen addig, amíg végül a helyzet annyira súlyossá válik, hogy nem lehet letagadni. Reményt kelteni... ez etikailag rendben is van, de valahogy mégsem helyes. Az a helyes dolog, ha az ember megfontolja, mennyi reményt ad az érintetteknek.
Az emberek mindig azt hiszik, hogy az egészségügy problémái a biztosítással függenek össze, pedig azokon az orvosokon is múlik, akik rég kiszálltak a dologból, csak azért tartanak ki, hogy kaszálhassanak.
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy az orvostól az emberi élettel kapcsolatos nagyobb felelőssége miatt elvárható, hogy hibátlan legyen, hiszen ha en jogászként valamit elrontanék, legfeljebb értelmetlen lenne az érvelésem, kimaradna valami egy dokumentumból, de ha az orvos vág rossz helyen vagy ad rossz gyógyszert, az emberéletbe kerülhet. Ez igaz, de attól még az orvos nem lesz tévedhetetlen és hibamentes.
A fiatal orvos azzal kezdi, hogy minden betegséget 20 gyógyszerrel kezel. Az idős orvos élete végén egy gyógyszert használ 20 betegségre.
Az orvos elsőként ismerje képességeinek határait. Mert csak aki meg tudja különböztetni a lehetségest a lehetetlentől, az az igazi orvos.
Nagyon kevés orvos képes - még ha igen hosszú gyakorlattal rendelkezik is - más szemmel látni a dolgokat, mint amire a kor iskolás szemlélete felkészítette.
Ha egy orvos - vagy álorvos - udvarias és mosolyog, az még nem jelenti azt, hogy hatásos is a terápiája.
A nyereség talán jogszerűen jár az üzletembereknek, az ügyek intézőinek, de én meg vagyok győződve, hogy lealacsonyítja az orvos jellemét.