Minden ember egyenlő
Az lenne igazságos, ha egyenlő esélyt kapna mindenki, de a világ sajnos nem így működik. Már akkor sem vagyunk egyenlők, amikor kibújunk az édesanyánk hasából. Aki oxigénhiánnyal születik, már hátrányban van. De az is, akiről a születése pillanatában lemondanak a szülei... arról nem beszélve, hogy mindenkinek más a testalkata, és bizonyos dolgokat meg tud csinálni, bizonyos dolgokat pedig nem.
Te, én, Obama, Oprah vagy egy hajléktalan... nem különbözünk egymástól, mind ugyanolyanok vagyunk. Mindannyian csont és bőr, szív és lélek vagyunk, és a végtelen lehetőségek tárháza. Az egyetlen, ami elválaszt téged másoktól, a hited és a múltbeli történeted. Ezenkívül azonban másban nem különbözünk.
Könnyű elfogadni, hogy az emberek "feljebbvalókra" és "közrendűekre" osztása csupán a képzelet szüleménye. Csakhogy az is mítosz, hogy minden ember egyenlő. Milyen értelemben egyenlők egymással az emberek? Létezik olyan objektív, az emberi képzeleten kívüli valóság, amelyben tényleg egyenlők vagyunk?
Az emberek világszerte fokozatosan egyre inkább alapvető értéknek tekintik az egyenlőséget és az egyén szabadságát. Csakhogy ez a két érték ellentmond egymásnak. Az egyenlőség csak úgy biztosítható, ha megnyirbáljuk azok szabadságát, akik többel rendelkeznek belőle. Annak garantálása, hogy minden egyén azt tehet, amit akar, elkerülhetetlenül sérti az egyenlőséget.
Ha valóban úgy hinnénk, hogy minden polgár egyenlő, akkor akár sorsolás útján is betölthetnénk a hivatalokat, ahogy az ókori Athénban.
Fontos vívmány, hogy elméletben mindenki egyenlő, és bármilyen képzést vagy munkát választhat magának, ám aki abban bízik, hogy a családban és a munkaerőpiacon valaha is megvalósul a totális egyenlőség a férfiak és a nők (...) között, az csalódni fog. Szexuálisan differenciált agyunk egész biztosan nem fogja támogatni ezt a törekvést.
Senki sem emelhet saját részére oly igényt, melyet embertársának teljes mértékben megadni vonakodnék.
A tolerancia leginkább azt az elkötelezettségünket fejezi ki, hogy senkinek az életét nem tartjuk előbbrevalónak a másikénál.
Az egyenlőség érzése velünk születik. A gyermek csak a korkülönbség szerint osztályozza az embereket.
Nincs se menny, se pokol. Akármit is tettél az életedben, ugyanaz lesz veled. A halál előtt mindenki egyenlő.
A törvény előtt mindenki egyenlő. Igaz, a "mindenki" kategóriába nem tartozik bele mindenki, különben micsoda őrültekháza lenne itt mindjárt!