Memetika
A kultúra néhány csodáját valóban egyes felfedezők zsenijének köszönhetjük, de jóval kisebb számban, mint gondolnánk. A legtöbb látszólag jól megtervezett dolog mind az agyunkban évezredeken át egymással harcoló mémek vak evolúciójának köszönhető.
Az állat állandóan érzi, tudja, hogy számára mi a helyes, és cselekedeteit ez határozza meg. Nem így az ember. Valaki kitalál valami baromságot arról, hogy adott esetben hogyan érdemes eljárni, ami esetleg, akkor és éppen ott, némi hasznot hajt a csoportjának, esetleg csupán beszélni lehet róla, a többi szerencsétlen pedig ezt azonnal szabálynak tekinti. Lehet, hogy ők maguk sohasem jöttek volna rá a kitalációra, de ész nélkül másolják, a szabály utasításait betartják. Szabály szerint élik életüket, építik házukat, nevelik gyermekeiket, még akkor is, ha a körülmények már régen megváltoztak. Valaki például Istent talált ki, akit senki se látott és még sok száz generációval utána is azt hiszik, hogy van Isten, vannak ördögök, van kezdet és van vég, mert a régi szabályok ezt állítják. A tömérdek régi, elavult szabályt pedig tradíciónak tekintik, és gondosan őrzik, nehogy véletlenül megváltozzék.
A gondolatok, az új ismeretek, a politikai meggyőződések, a divatok terjedése mind fertőzéses jelenség: egyes egyedek interakciók révén, amelyek napi szinten alakítják kapcsolati halónkat, megfertőznek másokat.
Akinek ötletet adok, annak tudása úgy nő, hogy közben az enyém nem csökken; mint ahogyan nem alszik el az én gyertyám, ha azzal más meggyújtja a sajátját.
Nem cseng a kard, nem dörg az ágyú,
A rozsda-álom lepte meg;
De tart a harc... a kard s az ágyú
Helyett most eszmék küzdenek.
Az ötletek olyanok, mint a kanyaró, mert fertőzők, ezért lógj ötletekkel teli emberekkel, ha te is szeretnéd elkapni.
A legtöbb hegymászó valójában nem tébolyodott, csupán az emberlét egy különösen virulens törzse fertőzte meg.
Amikor egyéniségünket építgetjük, ehhez a körülöttünk levő világból innen-onnan, mindenhonnan szedegetünk fel elemeket, ötleteket, eszméket, kifejezéseket, szokásokat és termékeket. A készen kapható sémák apró, de jelentőségteljes lépésekkel formálják identitásunkat.
A kereszténység felemelkedésének történetét bármiféle isteni közreműködésre való hivatkozás nélkül is el lehet mesélni. A többihez hasonló mozgalom volt, ember alkotta kultusz, egy kulturális fertőzés, ami elméről elmére költözött a kulturális evolúció egyik példájaként.
Amit megosztunk, fertőző lehet, ezért legyünk nagyon óvatosak, hogy mit terjesztünk. Ne az legyen a célunk, hogy lájkokat és megosztásokat szerezzünk, mert ha így teszünk, akkor csak a közvélekedést fogjuk terjeszteni, anélkül, hogy bármit is vitatnánk. Azt fogjuk megosztani, ami jól hangzik, függetlenül attól, hogy igaz-e.
Egy hadsereg inváziójának ellen lehet állni, de az eszmék inváziójának lehetetlen.