Mérő László
1949. december 11. — pszichológus és matematikus
A sportújság az egyetlen olyan napilap, amelyben nincs külön sportrovat.
Akit egyszer bevezettek a matematikába, azt onnan az Atyaúristen se vezeti ki.
A szív és az ész indokait lehetetlen szétválasztani egymástól.
A varázsigéket nem lehet akármikor kimondani, megfelelő helyzetet kell teremteni hozzájuk, csak úgy maguktól nem működnek.
Egy üzleti coach munkáját nem az méri, hogy megfogadják-e a tanácsait, vagy sem. Egyetlen dolog méri a munkáját: hívják-e újra, kíváncsiak-e máskor is arra, amit tőle hallani lehet.
A legtöbb ember, aki felépített egy sikeres céget, azt szeretné látni, hogy a gyereke voltaképpen ő maga, csak épp harminc évvel fiatalabb kiadásban. Pedig az egy másik ember. Más képességekkel, többnyire jóval színvonalasabb iskolai képzettséggel, más ambíciókkal, és egészen más, eleve harminc évvel későbbi világszemlélettel. A cég óhatatlanul változni fog, ha átveszi. Jó vagy rossz irányba, de másmilyen lesz.
A hétköznapi életben a humor is gyakran varázsigeként tud működni. A pszichológiai terápiákban általában túl veszélyes az alkalmazása, de még ott is előfordul, hogy átsegít egy nehéz helyzeten.
Egy iskola sok mindent adhat: tudást, műveltséget, kultúrát, még szakismereteket is, bár azok gyorsan elavulnak. Egyetlenegy dolgot nem ad az iskola: észt. Azt még az egyetem sem ad, onnan is mindenki pontosan ugyanannyi ésszel távozik, mint amennyivel érkezett.
Sokféle formája van az okosságnak, és senki sem lehet mindegyikben a legjobb. Egy szobában több ember is lehet egyszerre a legokosabb, mindegyik másfajta okosságban. Mindenki találhat magának olyan helyet, ahol valamilyen szempontból vannak nála okosabbak.
Az okosság tiokzatos dolog, a tehetség még inkább az, de egyik sem titok: mindkettő egyszerűen van és kész. Az okosak és tehetségesek nem azért nem árulják el a titkaikat, mert féltik őket, hanem azért, mert maguk sem tudják őket. Nem azért okosak és tehetségesek, mert valaki megsúgta nekik a nagy titkokat, hanem azért csinálják jól a dolgokat, mert okosak és tehetségesek. Ők sem értik pontosan, hogy amit csinálnak, azt miért csinálják, az miért működik, az ő gondolkodásukat is nagyrészt az érzelmeik vezérlik. Attól okosak, mert okos érzelmeik hatására olyasmit csinálnak, ami működik, és úgy, hogy az működjön. Mágusok.
Nincs gyakorlatibb dolog, mint egy jó elmélet. Új, váratlan helyzetekben csakis az segíthet.
Ezért nehéz tudomány a pszichológia, mert az a szám, hogy 100%, gyakorlatilag sohasem fordul elő benne, a pszichológiában minden alól van kivétel.
A tudomány ideológiája az ideológiamentesség.
A tudós fantáziáját nem korlátozza semmi, de tudósként csak akkor jár sikerrel, ha gondolkodásának eredményét a tudomány lassú, nehézkes, erősen korlátozott nyelvén is el tudja mondani, azaz ha gondolkodásának eredménye teljesen objektívan is kifejezhető, úgy, hogy kielégítse a tudomány kritériumait.
Amit a szerelemről tudok, annak szinte száz százalékát a művészet árulta el nekem. Saját tapasztalataim legfeljebb annyit segítettek, hogy időnként élőben is ráismertem arra, amit a művészetből tudtam.