Gyűlölet
A gyűlölet s a félelem
két pólusa között feszül a rend
ki szeretetre épít
bizony az védtelen.
A szeretet kiaknázható - akár ki is használható -, a gyűlölet viszont azonnali (zsigeri) reakciót - egyfajta védekezést - generál. És mivel a gyűlölet a megosztás irányába mozdul el, azonnal két oldalt feltételez. A szeretetnek nincsenek oldalai. Egy oldala van, vagy éppen megszámlálhatatlanul sok.
A gyűlölet megoszt: támad és védekezésre késztet. Az viszont, hogy egy védekezés mikor tűnik fel - tüntethető fel - támadásnak, illetve fordítva: egy támadás védekezésnek, nézőpont - és persze hatalom - kérdése. A hatalom pedig a gyűlölettel kapcsolatos diskurzus egyik, ha nem a legfontosabb tényezője.
A gyűlölet gyakran úgy viselkedik, hogy az áldozatot vádolja azzal a gyűlölettel, amelynek az áldozat valójában a célpontja. A gyűlölet lényege - a hatalom mellett - a zavar.
A gyűlölet nem ismeri a bizalmat és nem ismeri a felelősséget. A gyűlölet nem ismer arcokat. Fajokat ismer, rasszt vagy csoportot. Egy magánéleti gyűlölködés is - egyetlen lépésben - addig képes eljutni, hogy "minden nő/férfi egyforma".
Az embergyűlölet nem más, mint keserű, fájó önszeretet; az igazi embergyűlölet saját magán kezdődnék.
Az emberi történelem a gyűlölködés, a háború, a gyilkolás történelme. Hihetetlen könnyű embereket feltüzelni, hogy gyűlöljenek valakit.
Félelemmel teli emberek torkán sokkal több mindent le lehet gyűrni, sokkal könnyebb őket irányítani. (...) Ezért van szükség ellenségre, gyűlöletre, a bosszú ördögi körére.
Az emberek azért gyűlölik egymást, mert félnek egymástól. És hogy miért? Mert nem ismerik a másikat.
A gyűlölség vak, a harag nem ismer mértéket, és aki bosszút akar állni, könnyen ihatja ki maga is a keserű poharat.
Támaszkodj neki a feléd irányuló gyűlöletnek! A szeretet labilis, a gyűlölet megingathatatlan indikátor.
A gyűlölet már rengeteg problémát okozott a világban, de még egyet sem oldott meg.
A tudatlanság gyűlöletet szül. A félelem az apja, és az elszigetelődés az anyja. Mikor nem értünk valamit, félni kezdünk tőle, és távol tartjuk magunkat tőle. A félelem pedig csak nő bennünk, és néha gyűlöletbe csap át.