Borisz Leonyidovics Paszternak
Mindenki Faustnak születik, arra, hogy mindent hatalmába kerítsen, mindent megpróbáljon, mindent kifejezzen. Az elődök és kortársak tévedései tették tudóssá Faustot. A taszítás törvénye alapján, az uralkodó tévhitek és hamis elméletek cáfolatával halad egy lépést előre a tudomány. Arról, hogy Faust művész legyen, a tanítók ragályos példája gondoskodott. A művészet a vonzástörvény alapján, a kedves tárgyak utánzásával, követésével, tiszteletével lép előre.
Éjjel többnyire azzal álmodunk, ami nappal, ébren, a legerősebben hatott ránk.
Minden szülőanyán ott a magány, az elhagyatottság, a magára utaltság lenyomata. A férfinak annyira semmi dolga a pillanatoknak ebben a leglényegesebbikében, mintha a fogantatásnál se lett volna ott, mintha az egész az égből hullott volna alá. A nő maga hozza a világra utódját, maga húzódik vissza vele a lét hátterébe, ahol csend van, ahova félelem nélkül odateheti a bölcsőt. Ő táplálja és neveli szótlan alázattal.
Az emberek nem hisznek az ingyentanács hatékonyságában.
Akinek levágják a fejét, a haját nem siratja.
Jósággal kell vonzóvá tenni a jót.
Az átmeneti időszak jellemzői, mikor az elmélet még nem egyezik a gyakorlattal.
A marxizmus kézzelfogható dolgokkal foglalkozó tudomány, a valóságról szóló tanítás, egy történelmi helyzet filozófiája.
Nem abban van az üdvösség, ha ragaszkodunk a formákhoz, hanem abban, ha megszabadulunk tőlük.
Röptéről ismerszik meg a madár.
Ami igazán hatalmas, az kezdet nélkül való, mint a világegyetem. Nem keletkezik, csak egyszerre itt van, mintha mindig is itt lett volna, vagy az égből hullott volna.
Az elkülönülő boldogság nem boldogság.