Személyiség
Mindnyájunknak megvannak a magunk bonyolult tulajdonságai, érzékeny pontjai, rigolyái. Sok minden van, amit megteszünk, és sok minden, amit sohasem vagy csak meghatározott feltételek között tennénk, és hajlandóságunkon vagy gátlásainkon mások csak nevetnének, csodálkoznának vagy a fejüket csóválnák. Mindezek a sajátosságok egyedül csak ránk jellemzőek.
Még fiatalon is a személyiségeddel lehet menőnek lenni, nem pedig valami áhított tárgy tulajdonlásával. Ha valaki érdekes, vicces, jó fej és jó vele lenni, mindig lesznek barátai, akik felnéznek rá! Tárgyak nélkül is.
Minden ember jelleme kész és befejezett egész. (...) Ha valaki ennek tudatában él és ehhez tartja magát, minden jól végződik.
Az embert a közönsége definiálja: az őt körülvevő személyek, intézmények, kiadók, mozihősök, filozófusok, akiken átszűrve képzeli el saját magát, azt, ahogy ünneplik, ahogy gúnyolják. A komoly pszichológiai zavarok, "identitásválságok" akkor jelentkeznek, ha az egyén elkezdi megváltoztatni a közönséget, amelynek játszik: mikor a szülőket felváltja a kortárs csoport; a kortárs csoportot Albert Camus írásai.
Az emberek azzá válnak, aminek gondolják magukat, vagy amit tapasztalataik szerint mások gondolnak róluk, mégpedig olyan alkudozási folyamat keretében, amely állandó mozgásban van, mint a hógörgeteg.
Az embereket történetek alkotják. Emlékeink nem az összes, általunk megélt másodperc részrehajlás nélküli felhalmozódása, hanem az a történet, amelyet válogatott momentumokból raktunk össze. Ezért van az, hogy még amikor ugyanazt éljük át, mint mások, akkor sem szövünk teljesen egyező történeteket, mivel mindannyian más kritériumok szerint válogatunk a pillanatok között, és ezek az ismérvek a személyiségünket tükrözik. Azokat a részleteket jegyezzük meg, amelyek felkeltették a figyelmünket, és amelyeket fontosnak tartunk, és az ezekből formált elbeszélések alakítják a személyiségünket.
Személyiség. Mindenkinek van (kivéve talán azokat, akik politikusi pályára adják a fejüket). De mi is a személyiség? Nagy vonalakban, az illető hajlamainak, hiedelmeinek, gondolkodásmódjának és viselkedésének kombinációja.
A személyiségtesztek sokkal hasznosabbak lennének, ha a személyiségünk nem állna folyton az útjukba.
Az emberi lény, az emberi karakter az egyén felhalmozott korlátainak és lehetőségeinek lenyomata. Vegyük el belőle a szokásokat, a kényszereket, az irányított motivációkat, és elvesszük belőle őt magát.
Mindannyiunkban több száz elfojtott, potenciális én lakozik, melyek örökké emlékeztetnek rá, hogy bármilyen szilárdan tapossuk is személyiségünk egyetlen, beszűkült ösvényét, lelkünk legmélyebb vágya a többarcúság. Hogy sokféle szerepet játszhassunk.
Senki nem szabadulhat meg a szeplőitől, nem futhat gyorsabban magánál, nem léphet ki a saját bőréből. Személyiségünk mély rétegei olyan hosszú idő alatt kristályosodtak ki, hogy aligha változtathatjuk meg egy csapásra. Agyunk százmilliárdnyi szinapszisa egyetlen döntés nyomán nem alakítja át kapcsolatait.