Gazdaság
Az emberiség történelmének egyik legfontosabb tanulsága éppen az, hogy a technológiai fejlődés és a jól működő piacgazdaság egymást erősítő szimbiózisban el.
A gazdaság egy mérhetetlenül komplex rendszer, telis-tele van kölcsönös függőségekkel és visszacsatolásokkal. Elég, ha egyetlen változó módosul, és máris a legkülönfélébb hatások hullámzanak végig a rendszeren - és ezek között akadhat olyan is, amelyik mérsékli, sőt gátolja az eredeti változást.
A nemzetek a kereskedelemből és a termelésből élnek, minden egyéb csak másodlagos.
A piacgazdaság (...) evolúciós termék, nem Isten teremtette, és nem is az emberi zsenialitás találta ki. Valahogy kialakult, és azért maradt fenn, mert azok a társadalmak, amelyekben létrejött, hatékonyabbnak bizonyultak azoknál, amelyekben nem jött létre vagy nagyon csökevényes maradt.
Semmiféle civilizációtörténet nem létezik gazdaság nélkül. Nem lehet a civilizációt e fontos tényező nélkül vizsgálni, annak is megvannak a maga törvényei, amelyek szintén beépülnek a világ felépítésének törvényébe. Enélkül nem megy semmi.
- Az emberiség egy hatalmas, kreatív termelőrendszer, elég rosszul megszervezve, de működik, ontja a javakat. A politikai lopás csupán jól működő mechanizmus arra, hogy a javak a fogyasztókhoz kerüljenek. Mégsem lehet mindent kidobni.
- Most gúnyolódsz velem? Néhánynak minden, soknak semmi?
- Ez se igaz, az a néhány csak a hatalomból kap mindent, a javakat visszaosztják, senki sem tud tízszer annyit enni vagy ötven jachtot úsztatni, ezért alkalmazottaik vannak, szolgáltatásokat vesznek igénybe, és így szétosztják a tulajdont, amit a politikában szereztek. Különös mechanizmus, de az emberiség ekkora tömegben így működik.
A történelmi tapasztalat azt mutatja, hogy a gazdasági helyzet javulásával a nép haragja is enyhül, és az emlékek elhomályosulnak. Teljesen mindegy, hogy milyen bűn és törvénysértés történt, a gazdagok általában elnyerik a rehabilitációt - csak elég keményen kell koncentrálniuk a feladatra.
Hosszú távon egyetlen társadalom sem bírja el, ha emberek milliói jogfosztottan illegalitásban élnek. Az európai társadalmak azonban még kevésbé engedhetik meg maguknak saját törvényeik érvényesítését, azaz az összes illegális felkutatását és kiutasítását: mivel itt több millió dolgozó emberről van szó, ez egész gazdasági ágazatok számára okoznak jelentős nehézségeket.
Könnyen borúlátó leszek, ha elgondolkodom egyes nagy multinacionális cégek rettenetes hatalmán, azon, hogy mennyire a markukban tartják a kormányokat és az intézményeket, és annak módján, ahogy a termékeiket rákényszerítették a piacra. De nem szabad elfelejtenünk, hogy Dávid legyőzte Góliátot!