Álhírek
Amint elterjed egy hamis tényközlés az interneten, az igazság, a helyreigazítás soha nem tudja majd helyrehozni a károkat.
A propagandisztikus álhíreknek, összeesküvés-elméleteknek nem a propagandisztikusan leegyszerűsítő kommunikáció az ellenszere, hanem az őszinte, de ugyanakkor a különböző veszélyeket súlyozó és összetett mondatokban beszélő kommunikáció.
Mielőtt megosztasz valamit, nézz utána a hírnek! Vedd figyelembe azt is, milyen forrásból származik! Keress rá! Ha olyasminek tűnik, ami szélsőséges reakciót akar kiváltani belőled, akkor valószínűleg így is van. Lényegében a kattintásaiddal is véleményt nyilvánítasz.
Minden társadalmi réteget és minden csoportot meg kell szólítani, hogy a tudás elérjen mindenhova, és a tudás lassú, gyógyító hatása majd segít az álhíreken és a téveszméken is. Idővel.
Nem cseng a kard, nem dörg az ágyú, A rozsda-álom lepte meg; De tart a harc... a kard s az ágyú Helyett most eszmék küzdenek.
Egyetlen újságíró sem tévedhetetlen - hibázhat a szerző tudatlansága, tájékozatlansága, felkészületlensége miatt, vagy mert épp hagyja magát érzelmei által vezérelni, stb. Hibák bárhol felbukkanhatnak: nem léteznek se hibamentes oldalak, se tökéletes újságírók - legfeljebb erre törekvők. De már ez a törekvés is elismerésre méltó, és alapjaiban megkülönbözteti a sajtót az álhíroldalaktól.
A propaganda mindig talál hivatkozási alapot, ha nincs, hát teremt. Persze, az álhír- és összeesküvéselmélet-gyártás legfőbb kerete, társadalmi-politikai előfeltétele a polarizáció. Az, hogy egymással antagonisztikusan szemben álló oldalak visszhangkamrákba zárják magukat, hogy ne hallják meg egymás érveit. Így mindegyik oldalon kifejlődik a virtuális valóság gyártása.
A hazugság éppolyan szédítő sebességgel terjed, mint a tudás, ám a hazugság penetránsabb az igazságnál, igen, a legnagyobb hazudozóknak éppen az a céljuk, hogy olyan sokat és olyan szemérmetlenül hazudjanak, hogy az embereknek még az igazság is hazugságnak tűnjön, mert már nem tudnak különbséget tenni a tények és a kitaláció között.
Sokkal szórakoztatóbb történeteket és hazugságokat gyártani, mint az igazat tudni. Így jobban telik az idő.
Mindannyiunk felelőssége, hogy időt és energiát szánjunk előítéleteink leleplezésére és hírforrásaink ellenőrzésére.
Néha olyan dolgok jelennek meg rólam, hogy legszívesebben azonnal szerződtetném a szerzőket. Szükségem van fantáziadús emberekre.
Az emberek ma már talán jobban ismerik az internetet, de nem sokat fejlődtek abban, hogy észrevegyék, ha meg akarják vezetni őket.
A tudás teszi a jól működő társadalmat. A tudatlanság melegágyat vet a prekoncepciók és a gyűlölködés számára is, s védtelenné teszi az embert a különféle csatornákon áradó manipulációkkal szemben.