Tőzsde
A tőzsde olyan, mint egy nagy kaszinó, ahol mindenki italozik. Ha te megállod, hogy ne igyál, minden rendben lesz.
Elméletek ide vagy oda, a tőzsdei sikerek mögött általában a szerencse áll. Ez azt jelenti, hogy ha valaki sikeres a tőzsdén, az - ritka eseteket kivéve - nem a képességeinek köszönheti: vagy többletinformációja van, vagy tényleg szerencsés.
A messzeségből ide érződött a tőzsdék egészségtelen árfolyamhullámzása. A hasznok, amelyek ezekből az árhullámzásokból származtak, láthatatlan kezekbe folytak, a károk pedig a monarchia legtávolabbi sarkáig elértek, és szétáradtak a kiskereskedők között egészen a viszonteladókig és a fogyasztókig.
A legsikeresebb tőzsdei brókereket valószínűleg nyugodtan nevezhetnénk "funkcionális pszichopatáknak" - olyan egyéneknek, akik vagy sokkal hatékonyabban tudják kontrollálni az érzelmeiket, vagy nem is élik meg azokat olyan intenzitással, mint mások.
Nagyon sok embernek terápiaként írnám elő a tőzsdén való részvételt, sok esetben hatásosabb, mint pszichológusnál ülni és beszélgetni órák hosszat fél százezer forintokért. Jóval többet megtudhatsz így magadról, mint a tv előtt gubbasztva, odaláncolva a távkapcsoló adta mámorhoz.
Hiába tudjuk, hogy a tőzsdei árfolyamok is bizonyos kaotikus törvények szerint alakulnak, ezzel még nem teszünk szert nyereségre. A világgazdasági válságról is körülbelül annyit tudtak előre a káoszelmélet kutatói, mint az asztrológusok.