Jó kapcsolat titka
Odaadó. Milyen különleges ez a szó! A második ó-n lévő ékezettől eltekintve teljesen szimmetrikus. Örülök, hogy rátaláltam erre a szóra. Kifejezi azt az érzékeny egyensúlyt, ami az igazán jó kapcsolathoz kell.
Akkor lehet sikeres egy kapcsolat, ha először az embernek a saját dolgai mennek rendben, és nem azért keres párt, hogy kiegészítse, hanem azért, hogy jobb ember lehessen.
A jó párkapcsolatok arról szólnak, hogy megvan a szükséges külső és belső fejlődés, amely fenntartja az egészséges intimitást és jóakaratot önmagunk és a másik személy között.
Semmi sem természetes, az sem, hogy együtt vagyunk, minden nap ajándék, bármilyen közhelyes, és minden dolog ajándék, amit egymásért teszünk, mert ezért működik egy kapcsolat, hogy lapátolunk érte folyamatosan.
Az tud jó kapcsolat maradni, amelyikben a két fél egymáshoz viszonyulva is képes változni. Ez az egymáshoz csiszolódás. Amikor a párkapcsolatnak folyamatosan személyiséget vagy éppen karriert, magánéletet segítő, építő jellege van, és egyfajta konstruktív összefogás érvényesül. Az az ideális, ha az egyik fél érzi, hogy a másiknak éppen mire van szüksége - egyszer az egyikük érdeke kerül előtérbe, máskor a másikuk személyes ügye.
Bármely két embert nézzük is, biztosan lesz, amiben különböznek egymástól, és lesz, amiben hasonlítanak. A sikeres pároknál azonban mindez olyan borzongató szélsőségekben mutatkozik meg, mintha a világ két túlsó végén élő egypetéjű ikrekről lenne szó.
Jól működő párok gyakran mondják, hogy a jó kapcsolat kulcsa elegendő teret biztosítani egymás számára. Talán éppen azért látunk annyi működésképtelen kapcsolatot - szerelmit és alkotóit egyaránt -, mert sokan nem tudjuk, mit is jelent ez valójában, és hogyan kéne a saját életünkre alkalmaznunk.
A jó kapcsolat nálam azt jelenti, hogy tudok alkalmazkodni. De az öntörvényű embernél a dolgok úgy vannak, ahogyan ő akarja. És ez logikailag kizárja azt, hogy egy jó kapcsolatról beszéljünk.
A jó kapcsolatnak végül is a barátság az alapja. Az izgatott gyomorremegés és a testi vonzódás szerepét igencsak eltúlozzák.
Ritkák manapság a jó kapcsolatok. Félünk tőle. Vagy én - vagy te. Rendszerint mindketten félünk, (...) főleg azért, mert saját magunk előtt is kiderül, mi az, amit nem óhajtunk, és nem merünk megpillantani magunkban. A jó párkapcsolathoz bátorság kell. Nyíltság. Nyitni pedig csak az mer, aki nem fél meglátni önmagában mindazt, amit nem szeret, és nem fél kiadni másnak a "titkos kódjait. " Ezt csak azzal tudod megtenni, aki szeret téged. Vagyis tudod, hogy jót akar neked.
Az igazán jó kapcsolat a kölcsönös fejlődésről szól. Úgy próbálunk egymással élni, hogy közben hagyjuk a másikat kiteljesedni. Ha két ember valóban szereti egymást, akkor köztük nincs helye korlátozásnak. A tiltás egy kapcsolatban a saját gyengeségünk beismerése. Egyszerűbben fogalmazva: kudarc.
A jó kapcsolat kritériuma, hogy velem szabadabb a másik, mint ha egyedül lenne, nem kell a szabadsággal fizetni a kapcsolatért.