Genetika
Nem csak a környezetünk és a különböző történések alakítanak minket, már fogantatásunk pillanatában sem vagyunk tabula rasák.
Aki éveket tölt egy gén megtalálásával, lényegében mindent egy lapra tesz fel. Ha nem jár sikerrel, eltűnik a tudományos süllyesztőben - ha viszont igen, bizonyosan dicsőség és hírnév vár rá.
Az emberek még mindig nehezen hiszik el, hogy létezhet olyan gén, amelyik elhízást okoz. Egy olyan gén, amelyik a viselkedésre is kihat. Hiába mondjuk el százszor, sokan még mindig képtelenek elfogadni a tényt. Szerintem arról van szó, hogy az emberek nem szívesen néznek szembe azzal, hogy nem tudnak mindent irányítani. A gondolat, hogy egy furcsa genetikai mutáció hatására valaki egyfolytában a süteményes bödönt dézsmálja, még sok orvos számára is nehezen hihető.
A gének töltik meg a fegyvert, de a ravaszt a környezet húzza meg.
Az emberiség végül is olyan genetikusan meghatározott járművön ül, mely nem térhet ki a kerékvágásból. Ezeken a szekereken visznek bennünket lóhalálában egyik nemzedékből a másikba. A genetikus anyag nem ismeri, hogy mi a jó és mi a rossz. Azt sem tudhatja, hogy szerencsések vagy szerencsétlenek leszünk-e. Egyszerűen eszközök vagyunk, semmi több. Az örökletes anyag csak arra figyel, hogy számára hasznosak vagyunk-e.
Az emberi genom megismerése és megváltoztatásának képessége az "emberi" szó jelentését is átalakítja.
Az atom a modern fizika alapvető szerkezeti egysége - egyszersmind az anyag és az energia feletti uralom majdani megszerzésének lehetősége. A gén a modern biológia alapvető szerkezeti egysége - valamint a szervezetünk és sorsunk feletti uralom majdani birtoklásának ígérete.
Az örökléstan törvényeinek pontos meghatározása valószínűleg nagyobb mértékben járul hozzá az emberiség világlátásának alakulásához és a természet feletti uralom megszerzéséhez, mint a természetre vonatkozó ismereteink terén várható bármilyen más fejlődés.
Ha lehetővé tesszük, hogy a gyengék és torzszülöttek éljenek, és szaporítsák fajtájukat, a genetikai sötétséget kockáztatjuk. Ha hagyjuk őket meghalni vagy szenvedni, pedig megmenthetnénk őket, az erkölcsi sötétség bizonyosságával nézünk szembe.
A genetikai betegség és a genetikai jólét nem diszkrét, egymástól élesen elhatárolódó külön birodalmak, hanem olyan királyságok, amelyek között keskeny, többnyire átjárható határ húzódik.