Nógrádi Gábor
1947. június 22. — magyar költő, író és újságíró
Az apró hibákat az emlegetés felnagyítja, a kis sebet a vakarás elfertőzi.
A harag rossz tanácsadó. Ha felvállalod a harcot a médiával, biztos, hogy te veszítesz, és még a hidat is felégeted.
A diktatórikus felépítésű rendszerben természetes és megszokott társadalmi aktus az elhallgatás: ott néha még arról sem beszél a sajtó, amiről lehetne. A vadkapitalizmusban ennek az ellenkezője történhet: akkor is közzéteszi a hírt a média, ha nyilvánvaló, hogy ezzel mindenkinek árt. Csak a demokratikus rendszerekben bízhatunk a korrekt, kölcsönös bizalomra épülő kapcsolatokban.
A legapróbb hír is felfénylik, és megmutatja valódi üzenetét, ha megfelelő alapműveltséggel rendelkező, és ezt a műveltségüket kreatívan használó emberek foglalkoznak vele.
Ahogyan minden ember még egy kemény diktatúra idején is felelős a tetteiért, úgy még inkább felelős az, akinek a helyes cselekvés (...) csupán némi pluszenergiájába és idejébe kerülne.
A kritika elviseléséhez, netán hasznosításához elegendő bölcsesség az ég legnagyobb adománya.
Egyáltalán nem mindegy, ki mondja ugyanazt a szöveget. Ezen alapul a sztárkultusz. Egy szeretett színész vagy énekes minden megszólalását szentírásként lesik a rajongóik. Ugyanazokat a "bölcsességeket" másoktól meg sem hallják.
A világon egyetlen írásos papírcetli van, ami minden embernek tetszik. Az, amelyiken egy számjegy után nullák állnak, és fizetőeszközként elfogadják a boltban.
Országtól, rendszertől és hagyománytól függően többé vagy kevésbé, de még mindig uralkodnak a lelkeken a hatalmasok és a gazdagok.
Minden élő szervezet a túlélése érdekében védekezik a külvilág káros hatásai ellen. Az újságíró védekezésének leglátványosabb formája, hogy más szakmák művelőinél korábban hal meg. És ez nem vicc.
A jövő feltartóztathatatlan. Mindig is az volt. A rovásírást elsodorta a betű, a kéziratmásoló barátokat munkanélkülivé tette Gutenberg, Gutenberg porfogó és erdőzabáló könyveit pedig éppen most teszi múlttá a komputerizált világ.
Egy tartalmilag és formailag szenzációs fotó többet ér, mint egy bármilyen jól megírt izgalmas közlemény.
A zsák megtalálja foltját, a hír a médiáját.
A Bibliából is tudható, hogy egy jó és igaz gondolat csak akkor marad meg igazán az emberiség emlékezetében, ha mesébe ágyazzuk. A tízparancsolat - azaz a Szent Könyv üzenete - tíz sorban elfér. A Biblia mintegy százezer sornyi szöveg. A szerzők tudták, mi az, hogy publicitás.
Egy jó cikk, interjú vagy novella átmossa íráskészségünket, kimossa belőle a hétköznapok stílushordalékát, mint az emberi szervezetből a mérget a tiszta víz.