Giovannino Guareschi
A nagyvárosokban az emberek leginkább azon törik magukat, hogy eredeti módon éljenek, ebből lesznek azután azok az egzisztencializmusféle dolgok, amelyek a világon semmit sem jelentenek, de azt az illúziót keltik az emberben, hogy másképpen él, mint a régiek.
A haladás az ember szemében egyre jobban összezsugorítja a földet: egy napon, amikor az autók percenként százmérföldes sebességgel fognak száguldozni, az ember mikroszkopikus méretűnek látja majd a világot, s úgy fogja magát érezni, mint egy veréb egy hatalmas árboc tetején, belebámul a végtelenbe.
A nagy műveltség visz a tudatlanságba, mert ha a műveltség nem a hitre támaszkodik, az ember egy bizonyos ponton csak a dolgok matematikáját látja. És ennek a matematikának a harmóniáját tekinti istenének, elfelejtve, hogy maga az Isten teremtette ezt a matematikát és ezt a harmóniát.
A társadalmi igazságosságot (...) előbb-utóbb el kell kezdenünk, ha meg akarjuk valósítani, mert olyan ez, mint a gombolyag: ha az ember nem találja a végét, mit várhat? Hogy majd a Szentlélek megmutatja neki? Megkezdi valahol, aztán a megkezdett úton szépen halad tovább.
Az erény éppen abban mutatkozik meg, ha az embernek módja és hajlama van a bűnre, mégsem vétkezik.
Ha egyszer isteni parancs, hogy "Isten nevét hiába ne vegyed", miért adta Isten az embernek a beszédet?
Abban, amihez a politikának köze van, minden lehetséges. A háborúban az ember megbocsáthat az ellenségének, aki kevéssel azelőtt még az életére tört, és megoszthatja vele a kenyerét, de a politikai harcban az ember gyűlöli az ellenfelét, s egyetlen szó miatt apák és fiúk is egymás gyilkosaivá lehetnek.
Csak érzéketlen fatuskók politizálnak úgy, hogy fölgyújtják a sajtot, a szalonnát, a kolbászt meg a lisztet, fejszével szétverik a tejüzemek rézüstjeit és lelövöldözik a disznókat
A tömeg arra figyel, aki nagyobb lármát csap.
Egy plébánia attól még mintaszerűen végezheti a dolgát, hogy egy haranggal kevesebb van a temploma tornyában. Nem az a fontos, mekkora lármát tud csapni. Istennek olyan jó füle van, hogy azt is meghallja, ha egy mogyorónyi harangocskával harangoznak neki.
Aki bajban van, nemigen képes épkézláb következtetésekre.
Nem a ruha teszi az embert (...). A tekintélyes embernek gatyában is van tekintélye. Csak valami tekintélyt parancsoló dolgot kell véghezvinnie.
Ha valaki nevetségessé lesz, attól akkor se félnek, ha mázsás ökle van, és a tetejébe magát az Úristent képviseli.