Tanulás
A gyerek először játsszon, és ha ebben elfáradt, akkor majd kedvvel, önként veti magát a tanulásra. Mert a gyerek nem lusta, hanem kezdettől fogva mérhetetlenül kíváncsi, és igyekszik elsajátítani a világot. Lustává csak akkor lesz, ha igényeit, testi és lelki szükségleteit újra és újra semmibe veszik, mint ez nagyon gyakran az iskolában, sőt, már az óvodában is megtörténik.
Az iskolai tananyag nem lépcső, amelyen a gyerekeknek fel kell mennie, és a tanulás nem folyhat a vasúti menetrendhez hasonló módon. A tanulás inkább egy puzzle kirakása, amelybe különböző helyeken illeszthetők be újabb és újabb elemek.
Adj hat órát egy fa kivágására, és az első négyet a fejsze élezésével fogom tölteni.
A legrosszabb korrepetitor, gyerekeinek legrosszabb házitanítója mindig maga a szülő. Saját gyerekünk idegesít minket a legjobban lecketanulás közben, hiszen vele szinte a fogamzás pillanata óta együtt tanulunk mindaddig, amíg velünk él vagy talán még tovább. Egymásban is a világot tanuljuk, a világot és az embert, az emberi kapcsolatokat - és ki-ki tanulja ebben a tükrözésben önmagát. Ezt a nehéz, sokszor feszült, hol öröm-, hol szenvedésteli tanulást nem lehet még lecketanulással is megterhelni. Nem bírja ki.
Az emberi természet olyan, hogy csak a használható tudást fogadja be élvezettel. Modern időkben egy másik természet kéne...
Tanulni annyi, mint kapcsolatot teremteni egy már ismert és egy még ismeretlen, új dolog között. Az összehasonlító metaforák remek lehetőségeket kínálnak erre is.
Hiszem, hogy a leghathatósabb tanulás, ha mind a kudarcot, mind a sikert megtapasztaljuk. Szinte lehetetlen bármit megtanulni anélkül, hogy ne kísérleteztél volna az út során, és ne építetted volna újra magad az elkerülhetetlen felsülések után. Nem tanulhatsz meg focizni könyvből, nem tanulhatsz meg zongorázni, ha csak a kottákat tanulmányozod, és nem tanulhatsz meg főzni receptek olvasásával.
A tanulás az ismétlésen (...) alapszik, ezert hasznosabb kétszer elolvasni ugyanazt a szöveget, mint két különbözőt egyszer-egyszer - feltéve persze, hogy az adott szöveg kellő mélységgel rendelkezik.
Valódi tudással rendelkezni sokkal több bánattal jár, mint boldogsággal, több fájdalommal, mint örömmel, de az ember csak gazdagabbá válik és gyarapodik az által, ha tanul.
Kifejlesztetted a testedet, most fejleszd ki az elmédet is; izmaid és elméd segítsék, ne gátolják egymást!
Aki úgy gondolja, hogy a tanulás drága, próbálja ki, milyen a tudatlanság.