Wolfgang Behringer
1956 — német történész
A klíma nemcsak a kultúra fejlődésére, de talán annak tartalmára is hatással volt: mert hiszen nem véletlen, hogy a Közel-Kelet istenei közül az időjárás büntetést osztó istenalakjai játszottak később döntő szerepet.
A jó és a rossz küzdelmét a mai ember számára például a bűnügyi filmek és a különféle számítógépes játékok testesítik meg, az ősi amerikai társadalmakban ugyanezt a funkciót a rituális labdajátékok látták el.
Albertus Magnus (...) háromféle játékot különböztetett meg: 1. a "céltalan játékot" (...), amely fölszabadítja a szellemet, csiszolja az elmét és - akárcsak a zene - nyájassá teszi a szívet. A második csoportba a "hasznos játékokat" (...) sorolta: ezek közé tartoztak a lovasjátékok, amelyek a hon védelmét szolgálták. A harmadik csoportot a "megvetendő és szégyenteljes játékok" (...) képezték. Ezek vétkezésre csábítják az embereket. Közéjük számított a szerencsejáték és a színház.
A szabad akarat megengedi az alkotó embernek, hogy Isten természetében e természet törvényei között szabadon mozogjon.
A fiatal embereknek (...) az életnek kell tanulniuk, és ebben egyaránt benne foglaltatik a test edzése és az elme csiszolása.
A (...) gyakran idézett, ellentmondást nem tűrő bölcsességek egyike szerint az ép testben ép lélek lakozik (...). E klasszikus bölcsességgel a kezdettől fogva a legkülönbözőbb módokon éltek vissza. Például úgy, hogy az ellentettjére fordították, vagyis hogy a beteg testben nem lakozhat ép lélek (...). Eközben félreértésen alapul az egész: az a római író, akitől a mondat származik, Iuvenalis ugyanis conjunctivusban fogalmazott: a mondat nála egy istenekhez intézett kérés volt, miszerint bárha az egészséges testben egészséges lélek is lakozna.
Az iskolai sport biztosítja test és szellem egyensúlyát, és megakadályozza az értelmetlen időpazarlást.
A megszállott olimpikonok alighanem rossz szemmel néznék, hogy a sportolók mára a szórakoztatóipar sztárszereplőiként a celeb kategóriába tartoznak - ám bármit gondoljanak is, a mai társadalomban a sportnak ez a státusza.
Ha a sportosság ismérve a rekordok hajszolása lenne, (...) akkor a sportok művelőinek majd 100 százalékáról elmondhatnánk, hogy semmiféle sportot nem űznek.
A mai ember élménytársadalomban él (...). Az élménykereséssel a lakosság szélesebb rétegeinek életében is érvényesülnek olyan mechanizmusok, amelyek azelőtt hagyományosan inkább a sok szabadidővel rendelkező leisure class kiváltságaihoz tartoztak: az emberek valami átlagon felettire vágynak, tüntetően fogyasztanak (...), és olyan szórakozásokat keresnek, amelyekben van valami társadalmilag haszontalan és egyéni.
Minden teljesítmény- és rekordmánia ellenére, a nagy sportversenyeket mindmáig "játéknak" nevezzük.
A Föld (...) beteg és orvosra van szüksége. Klímabetegsége van, amit nedveinek egyensúlyvesztése és magas láz - illetve kissé megemelkedett hőmérséklet, de az orvosok jóslata szerint magas láz jellemez.
A klímaváltozás a mi generációnk kihívása. S válaszunktól nem a világ jó sora függ, hanem a miénk.
A természetvédelemmel kapcsolatos törekvések konzervatív jellegűek: a "természetvédők" nem a "természetet" akarják megvédeni, hanem a természet megszokott jellegét, egy olyan ökológiai állapotot, amely csak annyira "természetes" vagy "nem természetes", mint bármely más állapot.
Teológiai értelemben a bűn az isteni parancs megszegése, és ezért büntetést érdemel. A korábbi társadalmakban a papok feladata volt, hogy felhívják a figyelmet a törvény megszegésére. Úgy látszik, mostanság a klímakutatók vették át ezt a szerepet.