Venetianer Pál
Venetianer Pál
Egy jelenség veszélyeinek felmérésénél feltétlenül számításba veendő a veszély említésének veszélyessége.
Bármiről legyen is szó - a lehetséges veszélyek elemzése (még akkor is, ha az elemzés eredménye az, hogy gyakorlatilag nincs veszély) egyértelműen veszélyérzetet kelt a közvéleményben.
Ha egy konkrét eljárással kapcsolatban elhangzik egy kockázatra vonatkozó adat, akkor azt a közvélemény hajlamos önmagában értékelni és a veszély miatt elvetni az eljárást, holott a helyes ítélethez ezt a kockázatot az alternatív eljárások, vagy a nem-cselekvés kockázatához kellene mérni.
Bármely új technológiával, új eljárással, új felfedezés gyakorlati alkalmazásával kapcsolatban felmerül olykor az az igény, hogy a kockázatot, a veszélyt nullára csökkentsék. Ez nem lehetséges és soha nem is volt az. Ezzel a logikával az elektromosság bármilyen alkalmazása betiltható volna, hiszen nem kerülhető el, hogy áramütéstől meghaljanak emberek. Ugyanígy természetesen be kellett volna tiltani az autót, a repülőgépet, de még a csónakázást is.
A tudomány nem alkalmas saját jövőjének megjóslására. A futurológia lehet hasznos és szükséges, becslései és jóslásai a technikai fejlődés, közgazdaság, szociológia, demográfia területén jogosak, de az emberi megismerés jövője nem látható be, nem mérhető fel.
Mindenképpen okosabb dolog, ha a kutató nem bocsátkozik jóslásokba tudománya jövőjéről, mert nagy valószínűséggel tévedni fog, ha pedig történetesen igazolja a jövő, akkor nem prófétának fogják tartani - joggal -, hanem olyan álmodozónak, aki véletlenül ráhibázott az igazságra.
40 éves kora felett a kutató már nem mestereitől tanul, hanem tanítványaitól.
Természettudományos szemléleten iskolázott embereknek nehezebb hazudni.
A DNS olyan, mint egy komputerprogram. Ebből azonban még nem lehet számítógépet csinálni.
Mióta az ember növényt nemesít és állatot tenyészt, mindig beavatkozott a természetbe. A géntechnológia a beavatkozásnak radikálisabb módja, de hogy ez az ördögtől való lenne, ennek semmi alapja nincs.
Egy fiatal kutató számára minden szakmában rettenetesen determináló, hogy hol kezdi a pályáját. Egy tehetséges embert tönkretehet egy középszerű ember.
Jobb tévedni a túlzott óvatosság, mint a könnyelműség irányában.