Tudomány értéke
Mindenünket, amink van, végeredményben az alapkutatásoknak köszönhetjük. Ha elvennénk mindent, ami ezekből származik, akkor meztelenül maradnánk az erdőben, vagy valamelyik barlangban.
A tudomány célja nem az egyetemes igazság. Ennél jóval kevesebb: az előítéletek fokozatos eloszlatása.
Hűtlenek lennénk a nyugati civilizáció hagyományaihoz, ha vonakodnánk felkutatni mindazt, amire az ember képes, ha nem fokoznánk az ember uralmát a természet fölött. A tudósoké az a sajátos kötelesség, hogy kutassanak és magyarázzanak.
Ha egyszer jól magyaráztunk meg egy jelenséget, tehát birtokában vagyunk a mechanizmus elvének, annak, hogy valami miként működik, akkor a gyakorlati haszon rendszerint előbb vagy utóbb önként adódik. Siettetni azonban ezt nem lehet.
A tudomány nem csak az igazság kereséséről szól, a rendeltetésünkről is.
Mindenünket, amink van - beleértve magát az életet is - a tudománynak, a kutatásnak köszönhetjük. Ha egyszerre mindent elvesztenénk, amit a kutatás adott nekünk, a civilizáció összeroppanna, és ott állnánk ismét meztelenül, barlangok után kutatva.
A kapitalizmusnak az örökös gazdasági növekedésbe vetett hite szinte mindennel ellentétes, amit az univerzumról tudunk. Egy farkasfalka rettentő ostoba lenne, ha azt hinné, hogy a birkaellátmány vég nélkül növekedni fog. Az emberi gazdaságnak azonban tényleg sikerült az újkor során exponenciálisan növekednie, köszönhetően egyedül annak, hogy a tudósok minden pár évben előálltak valami felfedezéssel vagy találmánnyal - például Amerikával, a belső égésű motorral vagy a genetikailag megtervezett birkával. Pénzt a bankok és kormányok nyomtatnak, de a fedezetét a tudósok adják.
Az emberiség fejlődéséért teljes mértékben a természettudomány, nem pedig a morál, a vallás vagy a filozófia felelős.
A társadalomban van olyan igény, hogy a tudománynak legyen haszna, és sokan ezt a hasznot a közvetlen pénzbeli haszonnal azonosítják. (...) Ez szűklátókörű dolog.
Amikor az ember a tudományban szaporítja az ismereteit, előbb-utóbb mindig akad valamilyen melléktermék, amely általában hasznára van az emberiségnek.
A valósághoz mérten minden tudományunk primitív és gyerekes dolog - és mégis ez legnagyobb értékünk.