Redukcionizmus
Fizikusként sokszor vádolnak redukcionizmussal, mintha ez szabadon választható álláspont volna. Ez azonban nem a filozófia, hanem a természet sajátsága, amelyet kísérletekkel tártunk fel.
Az egész szerves világ viszonylag kevés tényező megszámlálhatatlanul sok kombinációjának és permutációjának eredménye...
Ha alaposan megfigyeljük, kiderül, hogy a világ összes bonyolult jelensége a természet rendkívül szervezett törvényszerűségeinek eredménye. Időnként gyorsan megértjük ezeket a szabályokat, de gyakrabban előfordul, hogy felfogásukhoz és szemléltetésükhöz leleményes kísérletekre van szükség.
A tudósok felosztanak és kategorizálnak. Megkülönböztetnek. Munkánk elkerülhetetlen szakmai kockázata az, hogy a világot alkotóelemeire - génekre, atomokra, bitekre - kell bontanunk ahhoz, hogy az egészet értelmezni tudjuk. A megismerésnek nincs más módszere. A részek összegének meghatározásához először az összeget kell részeire bontanunk.
Az, hogy a céljainkat nem mindig szolgálja a dolgokat és az embereket atomok összességeként szemlélni, még nem teszi kevésbé igazzá vagy hasznossá a fizikát.
A természet kimeríthetetlen és korlátlan lehet még akkor is, ha működése csak néhány alapelven nyugszik.
A valóság egyenlő a neurológiával. A valóság agyi működés. Ha ott ülne ön mellett egy kutya, ön is és a kutyája is más-más valóságot érzékelne. A valóság megváltoztatható.
Az emberi létezés számomra az emberi testtel kezdődik. Nem vagyok vallásos, nem hiszek a túlvilágban, nem hiszek a testen kívüli életben: a testben hiszek. A testen belüli életben. Számomra a test a kulcs az emberi létezéshez.