Atombomba
A külvilág számára a "vegyetek komolyan" mondatnak semmi sem ad nagyobb hangsúlyt, mint egy hidrogénbomba és az azt célba juttatni képes technika.
Az ember ma nem csak azzal a lehetőséggel rendelkezik, hogy a múlthoz hasonlóan elpusztítson más embereket. Az ember elpusztíthatja, megsemmisítheti az egész emberiséget. Ez a probléma még sohasem vetődött fel így, legfeljebb költők, próféták és látnokok felhevült fantáziájában. Ma ez - valóság. Az ember előtt új, szörnyű szakadék tátong. Az ember történelme olyan dimenziókat vesz fel, amelyekkel eddig nem rendelkezett. Ennek következtében az emberek, szervezeteik és az államok közötti kapcsolatok egész problematikája is új dimenziókat ölt. A háború olyasvalamivé válik, ami minden eddigitől különbözik. Mindenki öngyilkosságának lehetőségévé lesz, az összes emberi lényeké és az egész civilizációé. A béke pedig, amelyre mindig mint valami "jó"-ra gondoltunk, olyasvalamivé lesz, ami más is, több is: szükségszerűség, ha az ember nem akarja önmagát megsemmisíteni.
A nukleáris láncreakció felfedezése semmivel sem kell, hogy közelebb vigye az emberiséget a pusztuláshoz, mint a gyufa feltalálása.
Az amerikai atomfegyvereket, a nyilvánosság elől titokban tartva, újra és újra felhasználták a legkülönbözőbb célokra. Pontosan ugyanúgy, ahogyan egy pisztolyt használsz, amikor valaki fejére irányítod, függetlenül attól, hogy meghúzod-e a ravaszt, vagy sem.
Amikor egy újabb ország sorakoztat fel nukleáris fegyvereket, az nem pusztán egy újabb ujj az indítógombon. A világ egy gátlástalan és felelőtlen harmadik világbeli vezető ujja miatt aggódik, pedig az az ujj éppúgy lehet valamelyikük egyik funkcionáriusáé egy távoli bázison. A lényeg: az ember nem olyan faj, amelyre rá lehet bízni az atomfegyvert. És főképp egy teljes vagy részleges végítéletgépet. Ez pedig nem csak a harmadik világ őrült vezetőire vonatkozik.
Egyesek Einsteint vádolták az atombomba létrehozása miatt, minthogy ő fedezte fel a tömeg és az energia közötti kapcsolatot. Olyan ez, mintha Newtont okolnánk a repülőgépek lezuhanása miatt, hiszen ő fedezte fel a gravitáció törvényét.
Ezt a világot nem az atombomba fogja elpusztítani, akármit is írnak az újságok, hanem a nevetségesség, a banalitás, és az a megátalkodott szokás, hogy mindenből viccet csinálunk, méghozzá rossz viccet.