Orhan Pamuk
1952. június 7. — Nobel-díjas török író
A kutyák beszélnek, de csak azok számára, akik képesek meghallgatni őket.
Az igazi tisztelet nem a szívből, hanem apró szabályokból és az alázatosságból fakad.
Ha nem akarsz csalódni a festészetben és a művészetben, ne tekintsd a mesterségednek, bármilyen tehetséges vagy is; a pénzt és a hatalmat máshol keresd, de ne fordíts hátat a művészetnek akkor se, ha a tehetséged és a munkád elismerését nem kapod meg.
Az igazi tehetségnek, az igazi művészetnek nem árt az arany és a hírnév. Sőt, az igazat megvallva, a tehetségnek joga van a pénzre és a dicsőségre.
Ha csak egyszer is félelmét legyőzve cselekszik az ember, mássá válik.
Vannak sietős ostobák, akik a házasság előtt lesznek szerelmesek, de lobogásukkal elégetik a szerelmet. Miért? Mert azt hiszik, hogy az élet legfontosabb célja a szerelem. (...) Az igazi cél a boldogság. A szerelem és a házasság célja is ez.
A házasság előtt fellángoló szerelem a házasságban kialszik, csak üres és szomorú helye marad. A házasság után érzett szerelem is elmúlik persze, de a helyét a boldogság foglalja el.
Könnyebb az élet, ha alázatosan tudomásul vesszük a tényeket.
A világ és az ország dolgait nem lehet kizárólag jósággal intézni; a rosszra éppolyan szükség van, mint a jóra, bűnre éppúgy, mint a jótettre.
A szépség nem más, mint hogy a szem a világban újra felfedezi azt, amit az ész magától tud.
Az irodalomnak nem az életről, hanem az irodalomról kell szólnia!
A szerelem az a boldogító állapot, amikor az ember bár módja volna rá, visszautasítja a kínálkozó alkalmakat.
Vajon a szerelemtől hülyül el az ember, vagy csak a hülyék lesznek szerelmesek?
Talán nem a legelső percben történik, de miután meglátta a férfit, a nő tíz percen belül pontosan tudja, hogy kicsoda, vagy legalábbis mit jelenthet számára, szíve mélyén az is eldőlt, hogy bele fog-e szeretni.