Márton-Koczó Ildikó
üzleti tanácsadó
Ha jól teljesítő csapatot szeretnél, teljesíts jól. Ha bizalmat szeretnél a csapattagok között, akkor adj és kérj bizalmat. Ha szeretnéd, hogy a kollégáid megbecsüljék és értékeljék a csapateredményeket, akkor ismerd el és ünnepeld meg a sikereiteket - a csapattal közösen. Ezek nem elegendő, hanem szükséges feltételek a hatékony, közös munkához.
A fenntartható üzleti növekedésnek van egy fontos feltétele, és ez a tisztességes piaci magatartás. Nyilván az üzlet nem olyan, mint egy uszodában, medencében úszni, ahol ismerjük a belépőárakat, az öltözőt, a medencehossz fix és kötelező fürdősapkát viselni. Az üzlet olyan, mintha az óceánban úsznánk: ha elfáradunk, kérdés, hogy elérhető távolságban van-e a part, van-e mentőmellény, bármikor jöhet egy hullám vagy rosszabb esetben egy cápa. A szabályok száma elenyésző - mint például, hogy az adott szó kötelez -, de legalább azt a keveset be kell tartani és tartatni.
Nem kell felégetni a múltat ahhoz, hogy újat hozz létre. Át is alakíthatod, amivel nem vagy elégedett.
Az üzlet iskolájában 365 napon keresztül zajlik a tanítás, hiányozni nem lehet. Ha egy vezető tisztában van az általa irányított céggel, figyeli a napi gazdasági eseményeket, ha követi a versenytársak rezdüléseit, folyamatosan kutatja a vevők igényeit, s a nyert információkat beépíti az üzletmenetbe, akkor előbb-utóbb profitál a folyamatos figyelemből.
A változásokat főleg azért nehéz menedzselni, mert úgy érezzük, hogy egy már megszokott, bevált, érzelmekkel és érdekekkel töltött zsákot kell kidobni. Nehéz ezt akkor is megtenni, ha a zsák már félig üres és foltosan a sarokban hever, és nehéz akkor is, ha annyira tele van kacatokkal, hogy megfogni is alig bírjuk. A változások kezeléséhez úgy érdemes nekikezdeni, ha hajlandók vagyunk az érzelmeket és az érdekeket kivenni a lelki szütyőnkből, és egyesével megvizsgálni ezeket.
Tehetjük azt, hogy megpróbáljuk folyamatosan azt fejleszteni, amiben gyengék vagyunk. Azonban kipróbálhatjuk, hogy milyen eredményeket érünk el akkor, ha az erényeinkre koncentrálunk, s még többet hozzuk ki az erősségeinkből.