Eric Abrahamson
amerikai író és egyetemi tanár
A valóságban a tudomány maga is sokkal inkább egy nagy rendetlenség, ami szeszélyesen, szakaszokban halad előre, időnként zsákutcába jut, máskor pedig a legváratlanabb eredményeket produkálja.Tudományfilozófia
Ha valaki feltételezi, hogy egy állítás igaz, és egyúttal szeretné is, hogy igaz legyen, akkor különösen figyel azokra a dolgokra és megjegyzésekre, amik megerősítik őt vélt igazában, és jobban is emlékszik ezekre a dolgokra, illetve eseményekre, míg azt, ami ellentmond elméletének, gyakran hagyja, hogy elmenjen a füle mellett, vagy könnyen elfelejti.
Elménk sokszor akkor nyújtja a legjobb teljesítményt, ha figyelmünk, ilyen vagy olyan módon, elterelődik arról, amire eredetileg összpontosítani akartunk.
Az idősebb páciensek gyakran akkor is megnyomják a nővérhívó gombot, ha semmi gondjuk nincs, csak azért, hogy ellenőrizzék, hogy szükség esetén tényleg mindig rendelkezésükre állnak.
Azt gondolná az ember, hogy a dolog könnyebbik része kitalálni, hogy a felhasználó mit vár el egy számítógépes rendszertől. Pedig a probléma lényege pont abban az ellentétben rejtőzik, ami a programok korrekt megtervezettsége, rugalmatlansága, valamint az emberek megjósolhatatlan viselkedése és munkastílusa között feszül.
A rendetlen otthonok sokkal kívánatosabb és gondoskodóbb környezetet biztosítanak, mint a különösen rendezettek.
Éppen azok az egyéni, haszontalan dolgok viselik huncut bensőnk legbiztosabb bélyegét, amelyeket szanaszét hagyunk.
Nem kellene meglepődnünk azon, hogy az előrejelzések, amelyek a múlt és a jelen egy bizonytalan darabját kiragadva készülnek, és a jövő egy pontját igyekeznek előrevetíteni, nem sok segítséggel szolgálnak.
Gondosnak és rendezettnek lenni mindazonáltal nemcsak azt jelenti, hogy felszámoljuk a környezetünkben lévő rendetlenséget, hanem azt is, hogy cselekedeteink szisztematikusak, konzisztensek, és tervszerű mintát követnek, továbbá, hogy mindig a megfelelő eljárást alkalmazzuk - legyen szó egy irodai űrlap kitöltéséről vagy a szeretteinkhez való viszonyunkról.