Dorosz Dávid
1985. október 6. — jogász és politikus
Látva, hogy az állam sokszor milyen mértékben képtelen megfelelően gondoskodni az egyre nagyobb számú idős emberről, közvetlen környezetünkben igenis nekünk magunknak kell több odafigyelést és energiát szentelnünk az életük jobbá tételének. Ez nem mindig anyagi dolgokban nyilvánul meg, hanem sokkal inkább figyelemben, időben, törődésben. A legtöbb idős ember ugyanis magányos is. A magány pedig az egyik legnagyobb egészségügyi kockázat. Heti néhány telefon vagy egy hosszabb beszélgetés, esetleg egy félórás bevezetés az internet világába rengeteget jelenthet ezeknek az embereknek - akik nélkül mi sem lennénk.
A gyermekvállalás annyira személyes, csak az egyes emberhez, legbelső érzelmeihez és élethelyzetéhez kötődő ügy, hogy ebbe kívülről senkinek sem lehet semmiféle beleszólása. (...) Ha vállalunk gyereket, magunk és az ő boldogságáért tegyük, ne pedig valamiféle rokoni elvárásra vagy a népesedési statisztikák hatására!
Az egyre több feladatot átvevő robotok és szoftverek világában az ember csak akkor érezheti biztonságban a munkahelyét, ha az nem monoton és egyszerű, hanem változatos, összetett, egyedi gondolkodást vagy kreativitást kívánó munkavégzésre épül. Ezért ha most nem ilyen munkát végzünk, és még több évtizeden keresztül szeretnénk biztonságban tudni a megélhetésünket, egyre inkább ilyen munkakörök felé kell elmozdulnunk.
Mindig szavazzunk! Ma ezzel tudjuk a leghatékonyabban befolyásolni életünk és jövőnk alakulását. Ahhoz az egy-két órához képest, amit egy szavazáson való megjelenés jelent, egyszerűen sokkal több múlhat azon, hogy részt veszünk és kinyilvánítjuk a véleményünket. Akkor is szavazzunk, ha az összes lehetőség rossznak tűnik. Mindig vannak rosszabb és kevésbé rossz lehetőségek, ha pedig nem megyünk el, akkor mások kezébe adjuk a saját és gyermekeink sorsáról való döntést, akik esetleg a meg rosszabb lehetőséget fogják választani. Minden szavazat számít, hiszen az egyenként jelentéktelennek tűnő voksokból áll össze a végeredmény, amely pedig sokszor igen fájdalmas következményekkel járhat.
Hogy valamire még nem volt példa, nem jelenti azt, hogy soha nem is történhet meg. Csupán annyit jelent, hogy ismeretlen vizeken hajózunk. De Kolumbusztól Neil Armstrongig felfedezők hosszú sora tanúsíthatja, hogy az ismeretlen vizek gyakran csak ajtók az új lehetőségek felé.