Ismeretterjesztés
A tudomány felelőssége, hogy ha a nyilvánossághoz szól, olyan érthetőnek kell lennie, amennyire lehetséges.
A tudománynak meg kell értenie, hogy eredményeinek legalább világnézeti átplántálása a köznapi gondolkodásba a tudósnak nem csak a társadalommal szembeni kötelessége, hanem a tudomány sajátos érdeke is. A tudomány és a köznapi gondolkodás közti távolság csökkentése összeütközéseik számát is csökkenti és enyhíti hevességüket. A tudomány "titkaiba" való bepillantás, a tudomány eredményeinek legalább részleges megértése lehetővé teszi, hogy a józan ész ne tekintsen minden saját elképzelésének ellentmondó magyarázatot észszerűtlennek, az ördögtől valónak.
Elképzelhetetlennek tartom, hogy ne népszerűsítsem a tudományt. Aki szerelmes, világgá szeretné kürtölni a boldogságát.
A természetvizsgáló, aki megfejti, leleplezi a természet törvényeit, ugyanazt a gyönyörűséget érezheti - és ugyanazt a gyönyörűséget szerzi a megértőnek, és ez az, amiért hálával tartozunk neki - , amit a művész, az író vagy a festő él át.
A tudósnak a feladata az, hogy tudjon. Az, hogy tényeket felismerjen, és hogy a tényeket alkalmazza is, ahol lehet. Azonkívül az is a felelőssége, hogy mindazt, amit tud és tudása következményeit megmagyarázza.
A kutató és a tudós prédikátor ég és föld, tűz és víz, egymás szöges ellentéte. A prédikátor nem a tudományt akarja előre vinni, hanem a népet akarja felemelni a tudományhoz. Mindenkihez szól, alázatos szívű. A "lánglelkű kutatót" nem érdekli a nép. A tudományban akar előre törni, kockáztatva, hogy magára marad, esetleg még a vele egyívásúak körében is. Támad, összeférhetetlen. Nem lehet a két karaktert egyesíteni.
Ha egy tudós nem tudja megtalálni a laikus számára is érthető szavakat, érdemes elgondolkodnia azon, nem kell-e témát változtatnia.
A tudósnak nemcsak a világ titkait kell felfedni, hanem azokat mindenki számára közérthetővé kell tennie.
Korunk alkotó értelmiségének (...) az a feladata, hogy a tudás monopolizálása helyett az információs forradalom adta lehetőségekkel élve az ismereteket, a kultúrát mindenki számára hozzáférhetővé, fogyaszthatóvá tegye.
Legalább olyan fontos a tudományt eladni, mint megcsinálni. Az adófizetőknek meg kell magyaráznunk, mire, miért és hogyan költjük el a pénzüket.
Bármely tudós egyik legfontosabb kötelességének tartom, hogy átadja ismereteit a diákoknak és a nagyközönségnek.
Az emberi kultúrának a tudomány az alapja, ezért kell a legszélesebb körben terjeszteni.
A tudás és az ismeret egy dolog, az viszont újabb kihívás, hogyan lehet ezeket írott formában másoknak is átadni.