Számos más készség mellett a hatékony vitázást is érdemes tanulni annak érdekében, hogy építő jellegűek maradjanak a konfliktusaink, és ne menjenek át védekezés-támadás játszmába. Ebben segít, ha megfontoljuk a következőket.
Tartsunk szünetet, míg lehiggadunk
Amikor úgy érezzük, a másik valami bántót, sértőt mondott, talán nehéz megőriznünk a hidegvérünket. Az indulat azonban nem mindig a legszerencsésebb állapot, ha közös nevezőre szeretnénk jutni, és könnyen elterel minket a tárgytól. A lényeges kérdések így elveszhetnek az érzelmek tengerében, és akár odáig is fajulhat a dolog, hogy pusztán sértéseket dobálunk egymásnak. A legjobb, ha ilyenkor egy pillanatra visszalépünk, hogy összeszedjük magunkat. Vegyünk néhány mély lélegzetet, számoljunk tízig, és várjuk meg, míg kicsit lehiggadunk.
Nézzük meg, mivel tudunk egyetérteni
Az empátia az egyik legjobb kulcs mások megértéséhez, és mindig érdemes megpróbálnunk belehelyezkedni a másik nézőpontjába, megkeresni azt, amit meg tudunk érteni benne, esetleg, amivel egyetértünk. Ez lehetővé teszi, hogy értékeljük a véleményét. Nem kell egyetértenünk vele, csak biztosítanunk arról, hogy hallottuk, amit mondott, például így: „Megértem az aggodalmaid.”
Adjuk hozzá a saját véleményünket
A következő lépésben a vitát afelé irányítjuk, hogy konstruktív és nem konfrontatív módon ki tudjuk fejezni mi is a véleményünket. Ezt megtehetjük az előzőekből kiindulva, például: „Értem, hogy miért aggódsz emiatt… ugyanakkor én hiszek abban, hogy…” Hogyha a másik megfogalmazásmódját is idézzük, pozitív módon biztosíthatjuk, a másik meghallja a mi véleményünket is.
Forrás: ridikul.hu