Mindig azt halljuk, hogy ha szeretünk valakit, akkor nem akarjuk megváltoztatni, úgy szeretjük, ahogy van, olyannak, amilyen. Mégis előfordulhat, hogy bizonyos dolgok nem tetszenek a másikban, hiszen a kapcsolatok az életben nem mindig olyanok, mint amilyennek elméletben lenniük kellene. Ezért fordulhat elő, hogy a párunk egyik-másik szokását, vagy egy korábban kialakult (kettőnk között működő) szabályt mégis megváltoztatnánk, mert nekünk az otpimálisabb lenne, és a másiknak sem kellene feladnia a személyiségét hozzá, inkább csak nagyobb odafigyelést kívánna tőle (is). De hogyan fogjunk hozzá?
Megtehetjük például, hogy kétoldalúvá tesszük a problémát. Bemutatjuk a másiknak, hogy tudjuk és értjük, hogy ő miért csinálja úgy, ahogy, de elmagyarázhatjuk neki, hogy mi hogyan éljük meg, bennünk milyen érzéseket, esetleg feszültségeket generál. Ugyanakkor ösztönözhetjük is a változtatásra. Ha például megkérjük, hogy segítsen többet a ház körül, értékeljük azt, amit csinál, dicsérjük meg, vagy lepjük meg egy kis ajándékkal cserébe, például egy finom vacsorával. Kérhetjük arra is, hogy egy napra vagy hétre cseréljünk szerepet, végezze el ő a mi feladatainkat, és viszont. Akkor valószínűleg jobban megért majd bennünket, és nyitottabb lesz a változtatásokra.
Ne hagyjuk magunkat
Ha például rendszeresen késik, és nem ér oda időben a mozihoz, ne késsük le a filmet, csak mert nem tudja kezelni az idejét. Írjunk neki egy üzenetet és üljünk be egyedül a filmre, szembesítsük azzal, hogy bár egy kapcsolat lemondással és kompromisszumokkal jár, de ez egy oda-vissza működő dolog, ő is tisztelje a mi személyünket és határainkat, ne csak mi alkalmazkodjunk. (Legközelebb remélhetőleg már időben megérkezik.) Ugyanakkor ne zsémbelődjünk, ne dörgöljük az orra alá minden hibáját, inkább üljünk le és beszéljük meg a dolgot. Ne támadjuk, ne vonjuk kérdőre, nyugodtan és megértően beszélgessünk.
Mielőtt bármibe is belefognánk, legyen a szemünk előtt, hogy nem lesz könnyű dolgunk, de ha okosak és ügyesek (no és következetesek) vagyunk, minden bizonnyal elérünk egy kis változást a másik oldalon. És a kis változásnak is örüljünk, köszönjük meg, értékeljük a másik erőfeszítéseit!
Forrás: ridikul.hu