Figyeljünk oda a szükségleteire
Ez az első és legfontosabb. A kutyák számára – főleg, ha nincsenek ehhez hozzászokva – akár stresszes is lehet egy utazás, hiszen ismeretlen terepen vannak. Mindig legyen nálunk megfelelő mennyiségű víz, vigyük magunkkal a kedvenc takaróját vagy játékát, ami megnyugtatja, és eltereli a figyelmét. Ha érzi a jelenlétünket, biztosan hamar rájön majd, hogy biztonságban van velünk, bárhova is megyünk. Legyen szó autós utazásról vagy vonatos, buszos útról, mindig maradjunk kutyánk mellett, és figyeljünk arra, hogy legyen alkalma elvégezni a dolgát és átmozgatni a tagjait is az út során.
Ne feledjük a szabályokat
Ha busszal vagy vonattal utazunk, nagy testű kutya esetében a szájkosár és a póráz elengedhetetlen, sőt, jegyet is kell váltanunk neki, míg a kisebb kutyusokat egy erre alkalmas hordózóban szabad felvinni a közösségi járművekre. Az autóban való utazásnál is hasonló a helyzet: hiába viselkedik nagyon jól a kutyánk, a szállítás szabályos módja az utazóláda, amelyben kényelmesen utazhat a kutyánk, és amelyből biztosan nem tud kiugrani, és megzavarni a sofőrt a vezetésben. Ha hosszabb útra megyünk, egy-két óránként álljunk meg, hogy tudjon járni egyet, mindig legyen nálunk friss víz, és nem győzzük elégszer elmondani: soha ne hagyjuk kutyánkat bezárva az autóba. Ha pedig elsősegélydobozt állítunk össze az útra, ne csak magunkra, kedvencünkre is gondoljunk.
Ha csak néhány órás útra indulunk, országon belül, akkor a chipen kívül nincs szükségünk más papírokra, ha azonban már külföldre megyünk, ne feledkezzünk meg arról, hogy az állatainknak is ugyanúgy szükségük van útlevélre, sőt az oltási könyvet is magunknál kell tartanunk, így ezeket időben szerezzük be.
Ne féljünk a közös nyaralástól sem
Ilyenkor értelemszerűen azzal kezdjük, hogy kutyabarát szálláshelyet választunk, és körbenézünk, hogy az adott városban milyen programlehetőségek vannak kutyásoknak. Fontos, hogy mindenképp kérjünk visszaigazolást a szálláshelyről, hiszen ha valami félresikerülne a foglalással, akkor egyedül még csak-csak találunk új szállást, de kutyával már nem olyan könnyű a helyzet.
Mikor csomagolunk, ne feledkezzünk meg kedvencünk megszokott holmijairól sem, hiszen ha több napot töltünk távol az otthonunktól, biztosan ő is nyugodtabb lesz, ha a jól ismert táljából kapja a vizet és az otthoni fekhelyén alhat. A kötelező chip ellenére mindenképp tegyünk rá nyakörvet és bilétát is a nyaralás alatt, ha esetleg elkóborolna az ismeretlen terepen, biztosan visszataláljon hozzánk. Póráz nélkül se induljunk útnak, hiszen anélkül csak kijelölt helyen sétáltathatjuk kutyánkat.
Ha például a Balaton környékére utazunk, nem kell aggódnunk, szerencsére már kutyásoknak is számos remek lehetőség kínálkozik: túrázhatunk, ellátogathatunk valamelyik borászatba, étterembe vagy cukrászdába is együtt, vagy megmártózhatunk a fonyódi vagy a balatonföldvári kutyás strandok egyikén. Ha külföldre utazunk együtt, mindenképp tájékozódjunk az ottani szabályokról és szokásokról az online kutyás fórumokon, hogy mindannyiunk számára önfeledt legyen az együtt töltött idő.
Ha most először utazunk együtt, elsőre talán érdemes hazai célpontot választanunk, ahonnan bármikor könnyedén hazajutunk, ha nem a terveink szerint alakulnak a dolgok, később azonban már bátran bevállalhatunk távoli úti célokat is. Ha jó a kapcsolatunk a kedvencünkkel, hamar megérti majd, hogy nem kell félnie akkor sem, ha elhagyjuk a biztonságos fészket, hiszen a lényeg csak az, hogy együtt legyünk.
Forrás: ridikul.hu