Maga az út: amit túlparázunk, pedig nem kéne
A babás csoportokban utazás kapcsán a legtöbbször azon aggódnak a szülők, hogy kibírja-e a kicsi a hosszú, többórás autó-, busz-, vonat-, repülőutat. Nos, a babák imádják, ha mozgásban vannak, a jármű zúgása elandalítja őket. Autóval szükség esetén bármikor meg lehet állni táplálkozni, buszon, vonaton és repülőn pedig bátran lehet szoptatni, tápszert vagy bébiételt adni a kicsinek (utóbbi esetében érdemes termoszban tárolni az adagot, hiszen útközben nem lesz mikró). Az út nagy részét végig fogja aludni a legrosszabban alvó pici is, utána pedig pár egyszerű játékkal elvan, nézelődik. Számára minden új és izgalmas, ne feledjük.
A legfontosabb kérdés: hol alszik a baba?
Az első hosszabb útra – általában a nagyszülőhöz, egyéb rokonokhoz, barátokhoz – a védőnői ajánlás szerint három-négy hónapos kor körül kerül sor. Ilyenkor elengedhetetlenül fontos, hogy a kicsinek legyen utazóágya, amiben biztonságos körülmények között, kényelmesen alhat. Most még talán legyintünk, hogy a mi gyerekünk, unokánk még nem forog, de egyrészt ezt bármikor elkezdheti, másrészt pedig helyváltoztatásra döbbenetes módon már a néhány napos újszülött is képes. Ha szállodába megyünk, nézzünk utána, tudnak-e adni babaágyat, esetleg pihenőszéket: sok hotel bababarát, és felár nélkül segíti a kisgyerekeseket a megfelelő felszereléssel.
Ha eddig nem is, most terítéken a kendő, mei tai, csatos hordozó
Mindenképpen legyen nálunk valamilyen hordozóeszköz, hiszen a babakocsi számos esetben csak nyűg: ilyen például a strand, a múzeum és a templombelsők, az apró macskakövekkel lerakott szűk mediterrán utcák, egy erdei séta, kirándulás a közeli hegyekben, városnézés. Egyébként is: aki eddig ódzkodott a hordozástól, az hamar megtanulja, hogy anyu vagy apu mellkasán alszik el legkönnyebben a baba, így a megfelelő eszköz amolyan csodaszerként is működhet nyűgös délutánokon és estéken, idegen helyen. Ha a hordozás számunkra új terület, fontos, hogy saját alkatunk és babánk korának megfelelő eszközt találjunk, hogy igazán kényelmes, pozitív élményben legyen részünk.
A profi alapfelszerelés a csomag kulcsfontosságú darabjai
Fontos, hogy minden időjárási helyzetre felkészüljünk: nyáron is lehet 10 fok, ahogyan hidegben is emelkedhet 20 fok fölé a hőmérséklet. Éjszakára a babahálózsák tökéletes megoldás minden évszakban, hiszen lerúghatja magáról a takarót a pici, továbbá a megfelelő fejfedő elengedhetetlen: különösen nagy melegben, nap ellen. Ha tehetjük, vigyünk magunkkal játszószőnyeget: nyaraláshoz ideális az ún. óriás játszószőnyeg, vízálló aljjal, amin az egész család kényelmesen piknikezhet akár a Hyde Parkban is. Ne feledkezzünk el a babapatikáról sem: a láz- és fájdalomcsillapító szirupok és kúpok mellett a fogzási fájdalmat enyhítő géleket is pakoljuk be, továbbá legyen nálunk lázmérő és orrszi-porszi: jobb félni, mint megijedni!
Tájékozódjunk előre patikáról, ügyeletről, gyermekmegőrzésről, családi lehetőségekről
Akár családlátogatóba megyünk, akár tengerparti nyaralásra, mindenképpen érdemes előre tájékozódni a helyi lehetőségekről: szülővárosunkban, ahol ezer éve nem jártunk, talán épp családi bábszínház van a városi napok keretében, ahogyan az is tény, hogy a nagyobb hotelekben néhány órás ingyenes babamegőrzés is a vendégek rendelkezésére áll. A legfontosabb: mindig tudjuk, baj esetén hová fordulhatunk: az ügyeletes gyógyszertár és kórház paramétereit mentsük el előre azzal a tudattal, hogy inkább ne legyen szükség rá, de sosem lehet tudni.
Végül, de nem utolsósorban: ne aggódjunk túl semmit, igyekezzünk az utazás pozitív hozadékaira koncentrálni akkor is, ha közben végig a fejünkben a régi bölcsesség: „a szülő sosem nyaral, csak épp máshol neveli gyermekét”.