Úgy segíthet az exed a mostani kapcsolatodon, ahogy sosem gondoltad volna
Biztos azért is, mert már nagyon régen véget ért a korábbi kapcsolatom, de szinte sosem jut eszembe az exem. Igaz, hogy szinte teljes egészében gyerekszerelem volt a miénk, a húszas éveimre vége is lett annak a kapcsolatnak. Ennek ellenére nagyon sokat tanultam belőle és számos tanulságot levonhattam abból a néhány évből – talán ezért nincsenek bennem rossz érzések?
A European Journal of Social Psychology lapjain megjelenő cikkben három tanulmányt foglaltak össze. Ezek mindegyikében azt vizsgálták, hogy az ex-partnerekkel kapcsolatos romantikus-nosztalgia milyen hatással van a jelenlegi kapcsolatunkra.
Három különböző tanulmány is ugyanarra az eredményre jutott
Az első tanulmányban a résztvevőknek véletlenszerűen három feladatot adtak, amelyek közül az egyik az volt, hogy gondoljanak egy nosztalgikus eseményre az exükkel kapcsolatosan. Ezt követően különféle kapcsolati méréseket hajtottak végre rajtuk. Az eredmények azt mutatták, hogy ha eszünkbe juttatnak egy nosztalgikus emléket az exről, akkor jobban érezzük magunkat a jelenlegi kapcsolatunkban. Az emlékezés során átélt pozitív érzések tehát hatnak a jelenlegi kapcsolatra is – és nem hátrányosan.
A második tanulmányban a korábbi módszertant használták, annyival kiegészítve, hogy megfigyelték az aktuális kapcsolat minőségét és az önmagukba vetett hitét a résztvevőknek. Az eredmények azt mutatták, hogy az elmélkedés növelte az önbizalmat, saját értékeink észlelését. Ezt követően az aktuális kapcsolatot is újfent magasabbra értékelték a megkérdezettek.
A harmadik tanulmányban pedig arra utasították a résztvevőket, hogy olyan bejegyzéseket olvassanak, amelyekben az emberek nosztalgikus érzéseket osztanak meg volt partnereikről. Az eredmény itt is hasonló lett: kiderült, hogy az exszel kapcsolatos emlékek felidézése még ebben a formában is arra késztet mindenkit, hogy az aktuális párkapcsolatukat felértékeljék.
Pozitív hatásúak a megközelítési motívumok
Az elkerülési motívumokkal szemben úgy tűnik, hogy a megközelítési motívumok ismét győzedelmeskedtek. A megközelítési motívumok olyan ismétlődő viselkedési mintázatok vagy szokások, amelyeket az emberek másokkal szemben, vagy adott helyzetekben alkalmaznak. Ezek befolyásolják az interakciókat, a kommunikáció módját és még az általános viselkedést is – általában pozitívnak tekinthetőek.
Velük szemben állnak és negatívan hatnak ránk az elkerülési motívumok. Ezek hatására az emberek igyekeznek elkerülni valamilyen kellemetlen helyzetet, érzést vagy tapasztalatot.
Az alapjuk gyakran félelem, szorongás, aggodalom, vagy bizonytalanság.
Ennek tekintetében pedig már egyértelmű, miért bizonyulnak pozitívnak a megközelítési motívumok, avagy a mostani tanulmányoknál a nosztalgikus érzések. Ha nem félelmet, szorongást, vagy éppen stresszt generál az, ha az exedre gondolsz, az egyértelműen pozitív, jó dolog.
De mégis hogyan hat ez az aktuális párkapcsolatunkra?
Úgy tűnik, hogy ha sikerült a pozitív megközelítési módokat alkalmaznod az exeddel kapcsolatosan, akkor automatikusan csökken benned a stressz és a magány érzése, valamint jobb lesz a közérzeted. A kutatók az aktuális kapcsolattal való nagyobb elégedettséget azzal magyarázták, hogy az ex emlékei növelik a jelenben azokat a viselkedési mintázatokat, amelyek segítenek jobb színben látni a mostani viszonyunkat.
Alapvetően azt várnánk, hogy ezek az emlékek rossz érzéseket keltenek és ezáltal a hangulatot is elrontják. Azonban ezek a negatív hatások csak akkor keletkeznek, ha a visszaemlékezés során az érzelmi kötődésre asszociálnak az érintettek. Például arra, hogy az ex egy vonzó alternatíva lehet még most is.
A korábbi tapasztalatok emellett modellként szolgálhatnak a mostani kapcsolatokhoz, és ennek szintén lehet pozitív hatása. Ha sikerült levonnod a konzekvenciákat, akkor már tudod, mit szeretnél, mit fogsz másként csinálni és mit nem fogsz elrontani a jövőben. Ez ugyancsak pozitív hatást gyakorol a kapcsolatodra.
Ez megint olyasvalami, ami egyértelműen pozitív hatással van a párkapcsolatodra is. Ha pedig azt érzed, hogy a múltbeli tapasztalatok pozitív irányba változtatták meg az életedet (pl. mert sokkal ideálisabb partnert találtál, mint az exed volt), az újabb pluszpont a jó kedv mellett.
A kutatások tehát arra utalnak, hogy az ex-nosztalgia hasznos lehet. Különösen akkor, ha javítani szeretnéd a kapcsolati elégedettségedet és a kapcsolatodra vonatkozó megközelítési motivációidat. Azonban ez csak akkor érvényesülhet, ha a nosztalgia pozitív érzésekkel társul, avagy nem neheztelsz, haragszol, vagy táplálsz intenzív érzéseket az exed iránt.
Forrás: bien.hu