Gary Lewandowski és Nicole Bizzoco amerikai pszichológusok 155 olyan embert kérdezett meg, akik az elmúlt hat hónap során átéltek egy szakítást. A megkérdezettek 70 százaléka arról számolt be, hogy az első három hónap volt a legnehezebb, de azután érdekes fordulat következett be az életükben: elkezdtek saját magukkal foglalkozni, és egyre több időt fordítottak olyan dolgokra, melyektől értékesebbnek és jobb embernek érezték magukat.
A megkérdezettek 90 százaléka pedig hat hónap után már azt tudta mondani, hogy túl van az exén, és felépült a szakításból. Egy másik, 2013-as tanulmány viszont arról számolt be, hogy a megkérdezettek többségének 18 hónap kellett a teljes felgyógyulásra. Azt hozzá kell tennünk, hogy ebben a tanulmányban csak elváltakat kérdeztek meg, és nem olyanokat, akik csak pár évig éltek élettársi kapcsolatban.
A pszichológusok szerint a következő tippek segíthetnek a legtöbbet egy hosszabb gyász feldolgozásában:
- Kérj speciális segítséget! Akik már több, mint hat hónapja depressziósak, azoknak érdemes felkeresniük egy szakembert, mert ilyen esetben már a családtagok és a barátok sem tudnak segíteni.
- Írd ki magadból! A szakértők szerint az egyik legjobban bevált módszer, ha mindent, amit nem mondhattál el neki, leírod egy füzetbe. Az első napokban érdemes kiírnod magadból a fájdalmas, dühítő emlékeket, de azután nagyon fontos, hogy leírd a kapcsolat pozitív oldalát is. Ez azért kell, hogy ne úgy éld meg a kapcsolatot, mintha teljes időpazarlás lett volna, és, hogy az önbecsülésed is gyorsabban helyreálljon.
- Szórakozz! A szakítást követő harmadik hónaptól kezdj el újra eljárni a barátaiddal, kirándulj, vásárolj, csinálj olyan dolgokat, amik élvezetet nyújtanak. Ez azért is fontos, hogy megtanuld, nélküle is lehet boldognak lenni.
- Bocsáss meg neki! A gyógyulás legutolsó szakasza, amikor megszabadulsz a dühtől. Nem kell siettetned semmit, mert ha magadra figyelsz, előbb-utóbb úgyis eléred azt a fázist, amikor már nem látod értelmét, hogy haragot ápolj a szívedben.
Forrás: ridikul.hu