Te is fejfájós vagy? Erre is gondolj!
Amikor a fejfájásaim rendszeressé váltak, elhatároztam, megpróbálom kideríteni, mi a kiváltó oka. Tudtam, hogy nem lesz egyszerű, hiszen számos dolog miatt kialakulhat, az egyszerű fáradtságtól kezdve a magas vérnyomáson át a kiszáradásig. Nem szabad azonban legyintenünk a fájdalomra, mert olyan állapot jele is lehet, amely veszélyessé válhat, ha nem kezeljük.
Nem tartoztam mindig azok közé, akiknek gyakran fáj a fejük, de szép lassan sajnos csatlakoztam ehhez a táborhoz. Eleinte azt gondoltam, 30 fölött már érzékenyebb vagyok, mint egykor, és „normális", ha meg-megfájdul a fejem, de mégsem hagyott nyugodni a probléma. Hiszen a fájdalom végül is minden, csak nem normális. Ezért döntöttem úgy, hogy nem hagyom figyelmen kívül a gondot, és nem is legyintek rá, hanem inkább utánajárok, mi okozhatja.
Nem olyan könnyű rájönni, hogy mi is a fejfájás pontos oka. Persze vannak egyértelmű helyzetek: mondjuk egy átmulatott éjszaka után nem kérdés, miért hasogat a fejünk. Egyéb esetekben, amikor nem tudjuk ilyen konkrétumhoz kötni a fájdalmat, már sokkal bonyolultabb a helyzet. Alapos megfigyelés alá kell helyeznünk a testünket és az életmódunkat, hiszen a fejfájás kialakulhat stressz hatására, időjárási front miatt, hormonális változások következtében, de magas vérnyomás, fáradtság, éhség és kiszáradás esetén is, hogy csak néhányat említsek a számos kiváltó ok közül. Esetemben nem ezek okozták a problémát, így arra kezdtem koncentrálni, hogy milyen tüneteim vannak még. A fejfájás mellett szinte állandóan fáradtnak éreztem magam, bár ennek korábban nem tulajdonítottam nagy jelentőséget, kiderült, hogy ez is egy intő jel. A feledékenységemet sem gondoltam fontos tünetnek, de a testemen gyakran megjelenő zúzódásokat, bevérzéseket sem. Ezek összessége viszont egy igen konkrét irányba terelt: vashiány
A gyanúmat egy orvosi vizsgálat is alátámasztotta, ahol azt is megtudtam, a nők fokozottabban ki vannak téve a vashiány kialakulásának, mint a férfiak, és a vasszükségletük is magasabb. Egyrészt a menstruáció miatt, főleg, ha erősebb a vérzés, másrészt a nők nagyobb része diétázik vagy követ valamilyen speciális étrendet időről időre. Ha emellett még rendszeresen sportol is valaki úgy, hogy közben nem igazán figyel oda a változatos étrendre – ahogy én sem tettem –, könnyedén hiány alakulhat ki a szervezetben. Mint kiderült, a környezetemben több nőnél is előfordult már vashiány. Volt, akinél a várandósság és a szoptatás idején, mivel ekkor sokkal több vasra van szüksége a szervezetnek ahhoz, hogy ellássa az anyát és a magzatot, csecsemőt is. Olyan ismerősömnél is fellépett ez az állapot, aki a vegán életmódra váltott, ám mivel meglehetősen kezdő volt, nem figyelt oda eléggé arra, hogy mindenféle szükséges tápanyaggal ellássa a testét.
A változatos étrend tehát a kulcsa annak, hogy ne alakuljon ki a vashiány, mert az a legjobb, ha természetes formájában biztosítjuk a szervezetünk számára a szükséges vasat. Én is megfogadtam, hogy ezek után sokkal többször kerülnek majd a tányéromra vörös húsok, hüvelyesek és természetesen olyan belsőségek is, mint a máj. Azért is nagyon fontos fokozottan odafigyelni, mert ha a szervezetünk vasraktára kiürül, akkor vashiányos vérszegénység alakul ki, ami rendkívül súlyos betegség, és a szervezetünk összeomlásához is vezethet. Az étrend átalakításán kívül vaspótló készítményekre is szükségünk lehet – kialakult hiány kezelésére kúraszerűen, laboratóriumi ellenőrzés mellett, de akár megelőzésként is, például néhány fent említett élethelyzetben, mint aktív sport, növényi étrend. Különösen fontos a vaspótlás a terhesség és a szoptatás idején, ugyanis akkor lehetetlen a szervezet számára szükséges mennyiséget kizárólag élelmiszerekkel biztosítani.
Forrás: she.hu