Mivel „csak” a huszadik századot nézzük végig, kezdhetjük azzal, hogy 1900-tól egészen az 1960-as évekig a nők általában „csendestársai” voltak a férjeiknek, és még ha eljártak is dolgozni, otthon minden szempontból alárendelték magukat a házasságnak és a családnak. Az 1970-es években a női egyelőségért folytatott egyre több megmozdulás eredményeként egyre inkább kezdett megváltozni a nők, feleségek és anyák helyzete a társadalomban és a családon belül egyaránt.
Nem beszélve a jelenről, amikor már nem csak a női egyenjogúság a téma, ha a nemek közötti különbségekről van szó, vagy éppen az azonosságról, nem beszélve arról, hogy mindemellett az azonos nemű párok kapcsolata is egyre több teret nyer. De a rövid áttekintés után nézzük meg közelebbről a XX. századot!
Így kezdődött a század
A párkapcsolatok ebben az időben tipikusan a házasságra koncentráltak. A szüzeség elvesztése a nászéjszaka előtt vagy bármely más, házasságon kívüli intim kapcsolat megvetendő volt. A feleségnek pedig kötelező volt gyereket szülni, különben nem tekintették nőnek.
Aztán jöttek az 1920-as évek, amikor a szexualitáshoz való hozzáállás valamelyest megváltozott. Többek között az időszakban divatos táncnak köszönhető ez a változás, valamint a jazz térhódításának, a késő éjszakáig nyitva tartó kluboknak, az alkoholfogyasztási szokások módosulásának, és persze a kirívóbb, pimaszabb, a korábbi normákhoz mérve meglehetősen erkölcstelenebb ismerkedési szokásoknak.
Majd megint egy csendesebb korszak következett – már ami a nők helyzetét illeti. Az 1940-es években ismét a férfiak egója került előtérbe, a párkapcsolatokban a nők ismét inkább alárendelt szerepet kaptak, mintsem egyenrangúságot. A férfinak mindig igaza volt, a nők kérdezni is jóformán csak azután kérdezhettek, ha a férjük elfogyasztotta a jól megérdemelt vacsoráját.
Házasság a század közepén és azon túl
Nem is csoda, hogy az 1950-es évekre kialakult a mai napig is klasszikus „született feleség”-típusként emlegetett nő – akit a különböző amerikai filmekből is nagyon jól ismerhetünk, nem beszélve az évtized vége felé elinduló Donna Reed Show-ról. Ebben a televíziós vígjátéksorozatban a színésznő egy idealizált középosztálybeli háziasszonyt formált meg, aki hűségesen szolgálja a férjét, mos, főz, takarít, gyereket nevel, és közben mindig tökéletes a külseje, mindig nyugodt, optimista és életvidám. Az ekkori felfogás szerint a házasság és a háztatrás vezetése volt a nő számára az élet, a karrier. Legalábbis a tengerentúlon…
Ez az elképzelés a nők helyéről a társadalmon és a családon belül még az 1960-as években is meglehetősen népszerű volt, de a női egyenjogúságot és a feminizmust hirdető megmozdulások ismét megjelentek. Egyre jobban hallatták a hangjukat a nők, de nem csak az utcákon, a négy fal között is. A feminista hangvétel a lányoknak, nőknek szóló írásokban is – igaz, meglehetősen óvatosan – megjelent. Például arra hívták fel a figyelmet, hogy nem feltétlenül kell megcsókolni egy fiút csak azért, mert hozott nekünk egy szelet sütit…
És a tévéshow-knak köszönhetően is egyre nyíltabban beszéltek a nyilvánosság előtt a szexről és a házaséletről. A médiának köszönhetően sok árnyalt kifejezés és virágnyelvi megfogalmazás alakult ki ekkoriban az angolszász területeken.
Az 1970-es években egyre jobban elhalványult a nők „született feleség”-szerepe. Az 1980-as években pedig egyre több nő tanult már tovább, és vállalt munkát, középvezetői vagy vezető beosztást. A párkapcsolatok is megváltoztak, a nőnek már nem a főzés és a háztartás vezetése volt az elsődleges feladata, a házasság sem volt már többé az elsődleges karrier a számukra, ahogyan napjainkban sem az. Köszönhetően többek között a filmeknek és a zenéknek, egy rugalmasabb nézet alakult ki a párkapcsolatok tekintetében is. Nem kellett megváltoztatnia egy nőnek a gondolkodásmódját, ha éppen nem akart férjhez menni vagy gyereket szülni, esetleg karriert akart csinálni a házvezetés helyett (vagy amellett).
Kétezer, és ami utána következett
Az 1990-es években egy újabb nagy változás következett, ami különösen az ezredforduló után teljesedett ki. Ez pedig nem más, mint a mobiltelefonok, az internet, majd az okoskészülékek elterjedése volt. A korábbinál is gyorsabb lett az élet, a kommunikáció. Olyan lehetőségek nyíltak meg az élet szinte minden területén, amikről korábban talán álmodni sem mertek az emberek. A technika fejlődése természetesen az emberi kapcsolatokra is hatással volt, elég, ha a csetelésre vagy az online randizásra gondolunk.
És miközben egymásnak írogatunk, az udvarlás és romantika sokszor csak regényekből és filmekből válik ismerőssé, megszűnt a lassúság izgalma, ami később a kapcsolatra és a házasságra is többé-kevésbé igaz lett.
De érdemes észben tartani, hogy egy kapcsolat minősége nagyban függ a szereplőktől. És bár régebben talán kevésbé, napjainkra inkább jellemző a választás lehetősége. Tudniilik a lehetőség, hogy a nő eldöntheti: inkább háziasszony lesz, vagy a karrierben szeretne kiteljesedni. Esetleg mindkét területen – de ez mindig az egyén választása.
Forrás: ridikul.hu