Szeretnéd, hogy a gyerekeid sikeresek legyenek a jövőben? Akkor ne kövesd el azt a hibát, amit majdnem mindenki
Ezt csak nagyon kevesen tudják sajnos
A gyerekek fejlődési szakaszában meghatározó, hogy hogyan kommunikálunk velük. Sokan olvasnak ennek utána, és a legtöbben leragadnak a jutalmazás és büntetés kérdésénél, illetve, hogy mikor melyiket és hogyan kell használni. A gyerekekkel történő helyes kommunikációt azonban sokkal messzebb mutató ennél. Ismételgetett szavaink, kifejezéseink és amiket takarnak, a gyerek attitűdjét fogja meghatározni a későbbiekben, vagyis azt, hogy miként viszonyuljon a világhoz.
Dr. Carol Dweck elmagyarázza, hogy mit is jelent a helyes gondolkodásmód beállítása a gyerekek fejében. Ezen fog múlni, hogy hogyan reagálnak a kihívásokra, sikerekre, kudarcokra. A legfontosabb, hogy amikor a gyerek nekikezd egy új feladatnak, a gondolatait és érzelmeit ne az kösse le, hogy milyen jól fog teljesíteni, vagy, mennyire okos. Évek alatt, tudatosíthatjuk bennük a helyes, egészséges hozzáállást, ami egész életüket végigköveti: az élet nem egy „mindent vagy semmit” játék. Van, ami nem fog sikerülni. Ezt egyszerűen újra meg kell próbálni!
A gyerekekben egészséges önbizalmat fejlesztünk, miközben nincsen az sem beléjük magyarázva, hogy ők különlegesek, a legszebbek és a legokosabbak.
De mi az az egészséges tudat, és hogyan lehet fejleszteni a gyerekben?
Az egészséges hozzáállást mondjuk „fejlődő tudatnak”, szemben az általában tévesen a gyerekbe nevelt „kötött tudattal”. Az előbbi a tanulás és feladatok egészséges, fejlődő folyamatára fókuszál, míg az utóbbi a tanulás és feladatok kimenetelére. A „fejlődő tudatszint” szenvedélyt teremt a tanulás felé, szemben az elismerésre való vágyakozással.
Kötött tudat: „Jól válaszoltál, szép munka! Nagyon okos vagy!”
Fejlődő tudat: „Jól válaszoltál, szép munka! Keményen dolgoztál, hogy megértsed a feladatot, meg is lett az eredménye!
Kötött tudat: „Nagyon gyorsan befejezted ezt a feladatot. Ebben nagyon jó vagy!”
Fejlődő tudat: „Ez gyorsan ment, ügyes vagy! Keressünk valamit, ami több kihívást nyújt neked!
A tanulmányok kimutatták, hogy sosem túl korai, vagy túl késő, hogy a megfelelő hozásállást és gondolkodásmódot erősíteni valakiben. A legtöbb gyermek mindenre nyitottan, egészségesen áll hozzá a világhoz, éppen a mi téves visszacsatolásaink ferdítik rossz irányba a világról és kihívásokról kialakított képüket. Ha egy gyermeket úgy nevelünk fel, hogy meggyőzzük, hogy különleges, akkor sok problémája lesz az életben, amikor kiderül, hogy nem tehet meg mindent, és szabályokat is követni kell. Mint szülők nagyon igyekszünk támogatni és dicsérni a gyermekünket, de elfelejtünk belegondolni, hogy ők miként értelmezik a mi visszacsatolásainkat.
forrás:blikkruzs.blikk.hu