Íme a jelek, amikből rájöhetünk, hogy nem a színtiszta igazat halljuk éppen.
Késleltetett válasz
Ha valakinek nekiszegezzünk egy kérdést, s nem kapunk egyértelmű, egyenes választ, akkor feltehető, hogy az illető agya „időt kér”, azaz gondolkozik egy alternatív válaszon, egy alternatív igazságon.
Túl gyors válasz
Ugyanilyen gyanús, amikor valaki túl gyorsan válaszol egy kérdésre. Figyeljünk ilyenkor mindig a részletekre, talán a válaszadó előre készült, s egy kész forgatókönyv volt már a fejében?
Frázisok
Mindig gyanús, ha valaki ugyanazokat a szófordulatokat használja egy történettel kapcsolatban. Így működnek a rendőrségi kihallgatások is: onnan lehet tudni, hogy begyakorolt történetről van szó, hogy az illető akár ötödik, hatodik alkalommal is ugyanúgy meséli el szóról szóra.
TMA
Azaz túl sok információ: ha valaki egy történetben oda nem illő információkat is megoszt, az jele lehet annak, hogy csak kitalálta a sztorit.
Test
A szavak mellett főleg a testtartás az, ami árulkodhat ezekben a szituációkban is, hiszen ha valaki hazudik, arra a kitalált történetre kell koncentrálnia, s nem képes a teste által küldött jeleket kontrollálni. Ilyenek például:
- a szapora légzés;
- az oldalra billentett fej;
- elvékonyodik a hangja;
- egy helyben áll, nem mozog;
- feszesen tartja a végtagjait;
- nem pislog;
- eltakarja a száját;
- eltakarja sebezhető testrészeit.
Forrás: ridikul.hu