A nap 24 órájában őszintének lenni nagy kihívás és nehéz feladat. Aki próbálta már, vagy a mai napig erre törekszik, az jól tudja, hogy sokszor még önmagunkkal sem vagyunk őszinték, a saját gondolataink, érzéseink sem mindig olyan egyértelműek a számunkra, főleg, ha azt még meg is kell fogalmazni egy másik embernek, hogy tudja, megértse. Kijelenthetjük, hogy az őszinteség súlya nagy, de vannak módszerek, amiket ha gyakorlunk, remélhetőleg nem lesz olyan fájdalmas az igazság. Így csináljuk, hogy ne bántsunk meg másokat.
Amikor valakivel őszinték vagyunk, akkor érdemes a megszokottnál is jobban odafigyelni, hogy hogyan tálaljuk a véleményünket, mondandónkat, mert könnyen megbánthatjuk a másikat – tanácsolják a szakemberek hozzátéve, hogy ha túl durva, túl direkt az őszinteség, akkor azt a másik könnyen támadásnak veheti és elkezd védekezni ellene, illetve az ellen lép fel támadóan, akivel éppen beszél. És így könnyen megkérdőjelezheti annak az igazságát is, hiszen sokszor ez a könnyebb út, nem pedig az igazsággal (igaznak vélt dolgokkal) való szembesülés.
Tudjuk, mi a célunk
Tartsuk szem előtt, hogy mit szeretnénk elérni a másiknál azáltal, hogy őszinték vagyunk vele. Hívjuk fel a figyelmét, hogy őszinték leszünk hozzá, és hogy lehet, ez nem fog neki tetszeni, de hallgasson meg bennünket és próbálja meg azt a helyén kezelni. Nem bántani, sokkal inkább segíteni szeretnénk azzal, hogy őszinték vagyunk vele. Sőt: megtiszteljük az őszinteségünkkel.
Csomagoljuk be
De arra figyeljünk, hogy a tartalma, a mondanivalónk ne sérüljön, az üzenet, amit közölni szeretnénk a másikkal, az érjen célba. Legyünk szemfülesek és ne hagyjuk, hogy az udavriasságunk (ami arra szolgál, hogy ne rontsunk ajtóstól a házba) nehogy az őszinteség rovására menjen.
Említsünk pozitív dolgokat is
Bár az őszinteség nem mindig a negatívumokra irányul, mégis a legtöbb esetben azt a nehezebb megmondani a másiknak. Ha így van, mondjuk el úgy, hogy közben pozitív dolgokat is említsünk, ezek tompíthatják a negatív dolgok élét, és talán könnyebb feldolgozni is azokat, mint amikor csak a rosszat, a negatív dolgot közlik valakivel.
Válasszuk ki az alkalmas időpontot
Ez persze a fontosabb, komolyabb dolgokra vonatkozik. Például ha valami problémánk van a kapcsolatunkkal, és ezt, illetve az okokat is szeretnénk elmondani, megbeszélni a partnerünkkel, keressünk egy olyan időpontot, amelyik mindkettőnk számára optimális lehet (például egyikünk sem siet, nem vagyunk éhesek, nem vagyunk fáradtak, és így tovább).
Legyünk benne a közlésben mi is
Vagyis használjuk az „én” személyes névmást, amikor őszinték vagyunk. Például hogy „én úgy látom”, „én úgy érzem” vagy „én úgy gondolom” – ezzel egyrészt felelősséget vállalunk a saját gondolatainkért, másrészt kevésbé direkt, kevésbé lehet bántó a kijelentés. Tehát mondhatjuk úgy, hogy „Nekem rosszulesett, hogy elfelejtetted a születésnapomat” ahelyett, hogy „Nem törődsz velem, a születésnapomat is elfelejtetted”. Mutassuk meg a gyengeségünket a másiknak. Osszuk meg a saját érzéseinket a másikkal, amikor őszintén szeretnénk közölni vele valamit. Például mondhatjuk, hogy „Ezt nehéz nekem elmondani, de te fontos vagy nekem, ezért mégis megteszem…”.
Kerüljük a szélsőséges szavakat
A szakemberek szerint érdemes elkerülni ezeknél a beszélgetéseknél (is) az olyan szavakat, mint például örökké, soha, mindig, és a többi. Ezek túlságosan általánosítanak, és valószínűleg nem is teljesen igazak. Mondjuk inkább azt, hogy gyakran, néha, alkalmanként. Vagy koncentráljunk a pillanatnyi helyzetre, az aktuális problémára és ne hánytorgassunk fel más helyzeteket.
Forrás: ridikul.hu