Sokan, sokféleképpen próbálták már megmagyarázni, hogy miért nem működik sokszor a nemek közötti kommunikáció. És ha végül sikerült is, jött a kérdés: rendben, és mi a megoldás a félreértések elkerülésére? De mielőtt belemerülnénk ennek megválaszolásába, kezdjük a különbség felfedezésével.
Agyban dől el
A férfiak és nők közötti kommunikáció különbözőségét a szakemberek a két nem agyának működésével magyarázzák. Merthogy az különbözik. Egyes vélemények szerint a férfiak dobozokba pakolják az őket érő információkat, mint például munka, pénz, gyerekek, és ezeket a dobozokat rendezi az agyuk valamilyen logika szerint. Ehhez képest a női agy olyan, mint egy gombolyag, ami keszekuszának tűnő, mégis egy bizonyos logika szerint rendszerezi az információkat. Minden mindennel összefügg, vagy legalábbis úgy tűnik.
Ha a fenti leírás nem is annyira tudományos, mégis valahogy igaznak tűnik, már ha csak végiggondoljuk a környezetünkben megvalósuló beszélgetéseket. A szóbeli és a nem szóbeli kommunikációt. Amikor egy, az asztalon felejtett cetli a férfinak sokszor csak egy asztalon felejtett papírdarab, egy nőnek pedig célzás, és elgondolkozik a lapról olvasott szavakon, hogy vajon az miért került oda, mire utalhat, mit jelenthet.
Vagy amikor arra a kérdésre, hogy „Mi baj?”, azt mondja egy nő, hogy „Semmi.” – elsőre minden férfi azt gondolhatja, hogy tényleg semmi. És csak később, amikor kezdi kiismerni a nőket, talán majd huszonévesen rájön, hogy egy női „semmi” igenis valami, az nagyon sokat jelent, de pontosan csak az a nő tudja, hogy mit, aki kimondta.
Őszintén szólva
És mit lehet tenni ezzel a sok félreértéssel? Hogyan kellene kommunikálnia a férfinak és hogyan a nőnek ahhoz, hogy megértsék egymást? A szakértők szerint a boldog párkapcsolat egyik legfontosabb alappillére, ha a partnerek beszélgetnek. És ezeknek a beszélgetéseknek minden témát kell érinteniük, a kényeseket is, az érzelmekkel kapcsolatosaktól kezdve a pénzügyeken keresztül a félelmeket, frusztrációkat, legfurcsább gondolatokat is. A másik fontos dolog pedig az őszinteség. A játszmák és kétértelműségek nélküli tiszta őszinteség – ez a legkevésbé félreérthető. Ha ennyire őszinték vagyunk a partnerünkkel, és ő is viszont, akkor a bosszantó értetlenségek is elkerülhetőek lesznek.
Hogyan lehet megvalósítani mindezt? Türelemmel és együttérzéssel. Félreértés esetén érdemes megállni és tisztázni az okokat. Hogy ki mit és miért. És a következő alkalommmal is, és a huszadik alkalommal is. A végtelenségig húzni ezt (sem) nem lehet, de néhány hetet vagy hónapot igazán megér megpróbálni. Megmutatni magunkat a másiknak – őszintén, kendőzetlenül. Akkor talán elkerülhetők a nemek közötti kommunikációban kialakuló hatalmas elbeszélések és félreértések. Vagy ez is csak egy olyan utópia, amire még senki nem tudja a választ?
Forrás: ridikul.hu