Idővel a legnagyobb szerelmek is megfakulnak kissé. A dolgos hétköznapok, a gyerekek, a mindennapi gondok rányomják a bélyegüket a legjobb kapcsolatokra is. Ilyenkor jutnak el az emberek arra a pontra, hogy megpróbálják valahogy megmenteni a házasságukat és gyakran olyan eszközöket választanak, melyekről korábban azt hitték, hogy sosem használnák. Ezen eszközök egyike a nyitott házasság.
Ha eljön az a pont…
Van egy nő, nevezzük Lilinek, aki öt éve él nyitott házasságban. „Az a helyzet, hogy tudom, sokkal többen választják a nyitott házasságot, mint ahányan beszélnek róla. Ez nem egy olyan téma, amit egy kávé mellett megbeszélsz a barátnőiddel, vagy feldobod a vasárnapi ebédnél a család előtt. Én ebben élek, nekünk működik, mégis van bennem egy fal, ami visszatart attól, hogy erről bátran beszéljek. Talán a társadalom hibája, talán az én jellemem nem elég erős ahhoz, hogy ezt nyíltan vállaljam, de van bennem egyfajta szégyenérzet. Ugyanakkor a mi nyitott házasságunk működik. Mielőtt belevágtunk ebbe a férjemmel, sokat beszélgettünk. Szerencsére a kommunikáció az erősségünk és jóval hamarabb elkezdtünk beszélni a témáról, mint belevágtunk volna. Voltak vágyaink, amelyeket csillapítani akartunk, vágytunk a kalandokra, de nem akartunk mi elválni vagy elhagyni a másikat. Szeretem a férjem, ő is engem. Érzelmet nem engedünk a kalandjainkba. Egy-egy ilyen után megbeszéljük a tapasztalatainkat, elmondjuk, hogy mi volt jó és mi kevésbé. Sokat tanulunk magunkról is, és ha elhiszik az emberek, ha nem, a mi szexuális életünk is jobb lett. Tudom jól, hogy sokan elítélik az ilyesmit, de abszolút jogtalannak érzem. Nekünk megfelel, mi boldogok vagyunk, együtt neveljük a gyermekeinket és harmóniában élünk. Csak ahelyett, hogy külön-külön dugiban pornót néznénk, vagy szex közben másról fantáziálnánk, így oldjuk meg. Aki ítélkezik, az nem érti ezt meg és soha nem is fogja, de ez még nem jelenti azt, hogy az ítélkező emberek fantáziáját nem mozgatja az ilyesmi.”
Benne van a pakliban, hogy rossz irányba haladnak a dolgok
Sokkal többen kipróbálják a nyitott házasságot, mint azt gondolnánk. Ha nem várt eredményeket hoz és inkább problémát jelent, akkor a párok segítséget kérnek egy szakértőtől. Klettner Anikó szexuálpszichológust is ilyen esetekben keresik fel és remélik, hogy segít megoldani a gondokat. „A pszichológust nem keresik fel azok az emberek, akiknél működik ez a fajta kapcsolat. Hozzám is csak olyanok fordulnak, akik átgondolatlanul beleszaladtak a nyitott házasságba, de az eredménnyel már egyáltalán nem elégedettek” – meséli Anikó. „Sokan ideálokat építenek föl és annak alapján hoznak szabályokat, mely szerint szeretnék megélni a nyitott házasságot, de ez nem minden esetben egyértelmű mindkét fél számára. Általában a férfiakban merül fel elsőként az igény, mert párjaik elhanyagolják a nőiességüket és a szexuális aktivitásuk is csökken. Ilyen esetekben a nők hajlamosak belemenni ebbe és engednek a férj igényeinek, úgy tekintenek erre, mint egy kihelyezett önkielégítésre. A férfi tehát kalandozik, a feleség pedig szabályszerűen korlátozni szeretné, hogy csak érzelmeket ne keverjen a párja a szexhez. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a nyitott házasság kétirányú, de a férfiak hajlamosak azt hinni, hogy a nő úgysem használja ki a lehetőséget, így nekik nincs mitől tartaniuk. Sőt, néha ez valóban így van, és a nők inkább otthon maradnak a négy fal között.”
Mit akar a domináns és az alárendelt?
„Az emberek különbözőek, ebből adódóan az igények is mások. Mivel engem csak azok keresnek fel, akiknek problémáik vannak, így egyértelmű, hogy azokkal a párokkal találkozom, ahol az igények nem találkoznak. Sok esetben a nyitott házasság alternatívaként szolgálhat bizonyos problémák megoldására. Nem szabad beleesni abba a hibába, hogy ‘azt hisszük’ és ‘úgy gondoljuk’, hogy a másik ezt vagy azt szeretné, mert ez tévedés. A jól működő kapcsolat alapja a jó kommunikáció, emellett pedig a bizalom és az önbizalom. Ha ezek a feltételek nem teljesülnek, akkor nagy valószínűséggel csak halmozódnak a gondok. Ha jelentkeznek a nehézségek, akkor a dominánsabb fél a kapcsolatban felajánlja a nyitott házasságot, mint lehetőséget, az alárendelt pedig belemegy, mert azt reméli, hogy ettől majd helyrejön a házasság. Ezen esetek többségében a pszichológust már csak azért keresik fel, hogy a válás előtt még adjanak egy esélyt a kapcsolatnak.”
Talán nem gondoljuk, de a közeli ismerőseink között is lehetnek olyanok, akik nyitott házasságban élnek. Vannak olyan párok, akiknek ez megy, de akadnak olyanok, akik kudarcot vallanak. A jó kommunikáció, az igények tisztázása és az önbizalom szükséges ahhoz, hogy egyáltalán merjünk beszélni a témáról, ezután már rajtunk áll, hogy kipróbáljuk-e. Ha viszont azt érezzük, hogy ez számunkra idegen, akkor azt mindenképpen tisztázzuk a párunkkal.
Forrás: ridikul.hu