Neked ki az ideálod? És mitől függ, kit tartunk vonzónak?
Ha megpróbálsz kicsit utánajárni annak, mitől függ a vonzalom, akkor különféle szempontokkal találkozhatsz.
Ilyenek az alábbiak:
- Szimmetria: tudat alatt keressük a szimmetriát, ugyanis ebből automatikusan egészségre következtetünk.
- Arányosság: hasonlóan az arc szimmetriájához, a test arányossága is vonzó.
- Testtartás: azok, akik magabiztos testtartást vesznek fel, vonzóbbnak tűnnek.
- Szemkontaktus: az emberek vonzónak találják azokat, akiknek kifejező a pillantása és nem félnek szemkontaktust kialakítani, fenntartani.
- Hangszín: a mélyebb, vibrálóbb hangszín vonzóbbnak hat.
- Személyiségjegyek: a barátságos, vidám, intelligens és ambiciózus emberek a többség számára vonzóbbak, mint mások.
Ez csupán néhány szempont a vonzalom megfejtésére, de már ezekből is látszik, hogy nagyon sok minden közrejátszik abban, mennyire kelti fel figyelmünket egy másik személy.
Mindenkinek van ideálja?
A legtöbb ember esetében felfedezhető, hogy van egy bizonyos „típus” az életében, akihez vonzódik. Sajnos nem mindenki éppen a zsánerében találja meg a számára ideális partnert, azonban akik igazán mázlisták, igen.
Míg Freud és Jung szerint öntudatlanul, elsősorban szüleink mintája szerint választjuk ki az ideális jelölteket, addig voltak olyan pszichológusok, akik úgy vélték, a partnerválasztás nem más, mint saját magunk kiteljesítése a párkapcsolaton keresztül. Ehhez csatlakoztak olyan szakértők, akik inkább biológiai szemszögből nézték ezt a kérdést. Mások szerint viszont az összes említett tényezőnek, valamint a körülményeknek a bonyolult összjátékának köszönhető, hogy valakit vonzónak találunk-e, vagy sem. Ebből a szemszögből vizsgálva pedig kész csoda, hogy egyáltalán van valaki, akivel közös nevezőre vergődhetünk
Tudat alatt vonzódunk néhány vonáshoz
Stephen J. Betchen párterapeuta szerint a hozzá fordulók – némi faggatózás után – le tudják írni azt a típust, akihez igazán vonzódnak. Sokan ezzel a kérdéssel egyszerűen nem foglalkoznak addig, amíg napirendre nem kerül valami miatt az életükben. A többség viszont még utána sem tudja megmagyarázni, miért tartja igazán csábítónak azt, akit.
Vannak, akik azt állítják, hogy nincsenek zsánereik, sokkal inkább vonásokat figyelnek. Pl. főleg a nők lehetnek hajlamosak arra, hogy akkor kezdjenek el vonzódni valaki iránt, ha feltűnik számukra, hogy érzelmileg megváltoznak a társaságában, ez pedig utólagosan kezd el hatni a fizikai vonzalmukra.
Betchen azonban azt mondja, még azok esetében is gyakran talál vonzalmi mintákat, akik azt állítják, hogy nincsenek zsánereik. Ilyenkor gyakori, hogy az egyes jelöltek, exek teljesen különböznek egymástól. A felszínt megkapargatva viszont kiderül, hogy az ügyfél minden partnere göndör hajú, telt, vagy éppen sovány, magas, vagy kifejezetten alacsony, erős, esetleg gyámoltalanul gyenge volt.
Vannak egyéni preferenciáink, még ha nem is ismerjük azokat
A párterapeuta szerint kifejezetten kevesen tudnak mély, érthető és kézzel fogható magyarázatot adni arra, miért vonzódnak valaki iránt, de a legtöbb ügyfélnek van egy „típusa”, akihez vonzódik – akár tisztában van ezzel, akár nincs.
Ez persze nem azt jelenti, hogy mindig mindenki azzal randevúzik, vagy alakít ki kapcsolatot, aki a zsánere. Azt viszont igen, hogy amikor valaki összeakad azzal a személlyel, aki tényleg az ideáljának számít, akkor mélyebb kapcsolatot tud vele kialakítani. Könnyebben egy hullámhosszra kerülnek, gyorsan megtalálják a közös nevezőt az ágyban és úgy általában szerelmesebbnek érzik magukat, mint mások esetében.
Betcher azt is hozzátette, hogy vendégei szerint sem jelent automatikusan szakítást, vagy rossz kapcsolatot az, ha valaki nem tökéletesen illeszkedik a partnerével, azaz nem kifejezetten a zsánerét találta meg. Arra viszont felhívta a figyelmet, hogy akiről azt gondoljuk (akár tudat alatt), hogy ő a saját ideálunk, attól nagyon nehezen tudnánk csak elválni.
Forrás: bien.hu