„Na, szedd össze magad!” – sokan ezzel a mentalitással kezelik depressziós ismerőseiket. Megpróbálják felvidítani őket, hívják őket szórakozni, és nehezen értik meg, hogy ez tényleg nem ilyen egyszerű. A depresszió egy mentális betegség, ami hosszú távú rosszkedvvel, fáradtságérzéssel, bűntudattal, a motiváció, örömérzet hiányával jár együtt, de a tünetei között szerepel a halállal való foglalkozás, öngyilkosság is. Valódi neurológiai folyamatok vannak a háttérben, aminek kezelése történhet gyógyszerekkel, pszichoterápiás eszközökkel. Ez a pszichiáterek és pszichológusok dolga – de mit tehetünk mi, egyszerű emberek, akiknek van egy depressziós szerettük? Hogyan bánjunk velük, mit mondjunk nekik, amivel segítünk nekik?
Ez valóban szörnyű lehet!
Ha ő úgy éli meg, hogy szörnyű, akkor számára valóban az, még akkor is, ha számunkra csak „kis butaságnak” tűnik. Vegyük komolyan, tartsuk tiszteletben az érzéseit!
Itt vagyok veled
A depressziós betegek gyakran izolálják magukat környezetüktől, nem veszik fel a telefont, nem mozdulnak ki otthonról. Ilyenkor különösen nehéz nekik segíteni. Ha tudtára adjuk, hogy ránk számíthat, mi akkor is elfogadjuk és szeretjük őt, ha éppen nagyon rossz szakaszban van, azzal enyhíthetünk a depresszióval együtt járó alacsony önértékelésen, és hidat teremthetünk a beteg és a világ között.
Azt szeretem benned…
Már írtunk róla, hogy a depresszióval együtt jár a kognitív triász is: amikor a beteg negatívan látja önmagát, a környezetét és jövőjét is. Hiába tudjuk mi, hogy ez csak a tünete része, és egyáltalán nem olyan szörnyű a helyzete, ahogy azt ő most látja, ha ezt az orrára kötjük, csak még mélyebbre taszítjuk a betegségben. Ehelyett zökkentsük ki ebből a negatív spirálból, és fejezzük ki felé, mit szeretünk benne. Idézzünk fel megtörtént eseményeket, amikből kiderül, mitől jó ember ő!
És végül: hogyan tudok segíteni?
Nyugodtan kérdezzük meg, van-e valami módja, hogy segítsünk neki. Lehet, hogy magától nem kérné, de ha ennyire egyértelműen felajánljuk, és látja rajtunk a másik, hogy bennünk megbízhat, törődésünket őszintének veheti, akkor könnyebben megnyílhat felénk.
Forrás: ridikul.hu