Először is le kell szögeznünk, hogy rengeteg olyan téma van, aminek helyen van a pszichológiai rendelőben. Alapvető igazság, hogy ami nekünk szenvedést okoz, tűnjön elmesélve bármilyen banálisnak is, azt bevihetjük a terápiába, hiszen itt a szubjektív élmény kerül előtérbe: ha nekünk nagy kín, hogy párunk nem ABC sorrendbe rakja a könyveket a polcon, akkor azzal is szakemberhez fordulhatunk: ő majd segít rájönni, miért is akkora probléma ez nekünk.
A leggyakoribb témák
Párok gyakran fordulnak szexuális problémákkal pszichológushoz: mást akarnak, többet akarnak, akarják, csak nem élvezik – ennek mind a végére lehet járni. Megcsalás esetén, értékrendbeli különbségek, közös jövőkép kialakítása, ezek is gyakori témák. A családoknál sarkalatos pont lehet a kamaszkor körüli konfliktusok megoldása, de gyakori az is, hogy az egyik családtag – jellemzően a gyerek – valamilyen testi tünete viszi őket végül pszichológushoz. Klasszikusan az ágybavizelés, az evészavarok, kényszeres zavarok, magatartásproblémák hátterében állhat családi probléma.
Le kell szögeznünk, hogy ezek mind tünetek: olyanok, mint a fejfájás, hurutos köhögés vagy torokkaparás, amikkel a háziorvoshoz fordulunk. Jelzik, hogy a háttérben van valami olyan probléma, ami ebben a formában manifesztálódik. Azonban míg a háziorvos gyógyszert ír fel, a pszichológusnak nehezebb dolga van, ha fel akarja tárni a probléma gyökerét, hiszen a kliensek aktív közreműködése szükséges ehhez és a gyógyítás folyamatához is. Jó jel, ha a pár, a család hajlandó volt eljönni a rendelésre: ez azt jelenti, hogy motiváltak a megoldás keresésében még akkor is, ha eleinte tévhiteik vannak a folyamattal kapcsolatban.
Rendszerszintű problémák
Bár többféle családterápiás irányzat van, a rendszerszintű szemlélet ma már mindegyikre jellemző. Ennek lényege, hogy sosem egy személy felelős a történtekért, hanem a rendszer helytelen működéséből fakad a probléma – legfeljebb az egyik személyen, például a suliból rendszeresen ellógó kiskamaszon mutatkoznak meg a tünetek. Ennélfogva a terápia célja is az, hogy a rendszer működését megváltoztassa. Megvizsgálja a működés elemeit, a jellemző mintázatokat, a kommunikáció stílusát, a határokat, a szövetségeket és szerepeket és ennek megfelelően igyekszik módosítani a rendszeren. Sokszor régi, egykor jól működő, mostanra már elavult megoldási módok vezetnek a problémákhoz, hiszen a rendszerekre egyetlen állandó dolog jellemző: hogy folyamatosan változnak. Ezt az adaptálódást segítik a családterápia pszichológusai – általában egy ülést két szakember vezet, hogy jobban meg tudják figyelni a családtagok viselkedését.
Ahogy mindenféle pszichológiai gyógyításra jellemző, úgy itt is igaz, hogy elsősorban nem a terapeuta gyógyít, ő csak segít megtalálni a kliensekben rejlő gyógymódot. Ez azonban sokkal több aktivitást kíván a családtól, pártól, mint egy háziorvosi rendelés. Részt kell venniük a terápián, sokszor házi feladatokat is kapnak, hogy két ülés között se maradjon üresjárat. Megéri ez a fáradságot: az út során megtanulhatnak bizalmas és őszinte kapcsolatokat kiépíteni egymással, és kiegyensúlyozottabb családi életet élni.
Forrás: ridikul.hu