Michael Oher nehézségekkel teli története – az ő életéről készült A szív bajnokai című film
A legtöbben nem gondolták volna, hogy a nagydarab, csendes tinédzserben bármilyen különleges adottságok rejlenének. De mint kiderült, Michael Ohernek rendkívüli tehetsége volt az amerikai focihoz. A sikerhez vezető út azonban nem volt könnyű. Szerencséjére a sors olyan embereket küldött az útjába, akik hittek benne, és többet láttak benne, mint a legtöbben.
Michael Oher története inspirálta A szív bajnokai (The Blind Side) című filmet. Az élete nem indult egyszerűen, de végül az erőfeszítés, az empátia és a szolidaritás nagyszerű példájává vált.
Ki is az a Michael Oher?
2002-ben Memphisben még keveset tudtak a 16 éves fiúról, aki gyakorlatilag hajléktalan volt, és éjszakánként mindig éppen ott aludt, ahol befogadták. Az egyik ilyen kedves ember, aki befogadta őt, Tony Henderson volt, akit egyszerűen csak „Nagy Tonynak” hívtak, és aki azt is elintézte, hogy Michaelt felvegyék a Briarcrest Keresztény Iskolába, ahol úgy gondolta, nagyszerű kosaras válhatna belőle.
Michael tanulmányi eredményei azonban borzalmasak voltak. Megállapították, hogy 80-as IQ-val rendelkezik, és már 11 különböző állami iskolába járt. Sőt, több mint egy éven át egyáltalán nem járt iskolába, kétszer kellett osztályt ismételnie, és annyit hiányzott, hogy az egyetlen ok, amiért a tanárai egyáltalán átengedték, az volt, hogy így megszabadulhattak tőle, és valaki más problémája lett.
A Briarcrestben azt is megtudták, hogy „Big Mike-nak” 11 testvére van, az apját megölték, az anyja pedig drogfüggő, ezért Michael nevelőotthonokban nőtt fel. Az igazgató először megtagadta az intézménybe való felvételét, de a fociedző nyomására végül mégis felvették, belátva, hogy a fiúnak ez az egyetlen esélye a továbbtanulásra, azzal a kikötéssel, hogy amíg nem javít a jegyein, nem vesz részt semmilyen tanórán kívüli tevékenységben.
Michael azonban nagyon gyenge tanulmányi eredményeket produkált, és nagyon kevés ismerettel rendelkezett. Nem tudta, hogy mi az az ige, vagy a főnév, keveset beszélt, és mindössze néhány héttel azután, hogy felvették, több tanára is elküldte volna őt az iskolából. Egy segítő kéz
Collins Tuohy, a Briarcrest másodéves diákja elmondta szüleinek, hogy látott egy színesbőrű fiút az iskolában, aki feltűnően nagydarab volt, és mindig ugyanazokban a ruhákban járt. Egy nap a lány édesapja, Sean, is találkozott a fiúval. Ezután a férfi kérte az iskola büféjétől, hogy nyissanak állandó számlát Michael számára – ezt korábban már más szegény diákok kedvéért is megtette.
Sean Tuohy sikeres vállalkozó volt, 60 étterme és egy magánrepülője is volt. Hobbiból egyfajta tanácsadóként tevékenykedett az iskola sportcsapatainak edzői mellett. Ugyanakkor pénzt is adományozott az iskolának, hogy kifizesse egyes szegényebb diákok tandíját. Michael első lépései a focipályán
Michael közben javított egy keveset a jegyein, amikor a tanárai észrevették, hogy a szóbeli vizsgákon jobban teljesít, mint az írásbelieken. Második iskolai éve végén csatlakozott az iskola kosárlabdacsapatához, majd később jött az amerikai foci is.
Michael már az első edzései egyikén megmutatta, hogy nem egyszerűen csak nagydarab fickó, aki megfélemlíti az ellenfeleit, de tehetséges is. A fiú, aki 193 centi magas volt, és körülbelül 156 kiló, fogott egy több mint 22 kilós próbabábut, és olyan sebességgel futott vele végig a pályán, mintha semmi nem lett volna a kezében.
Miközben Michael egyre jobban teljesített a focipályán, az éjszakáit 5 különböző családnál töltötte felváltva, többek között a Tuohy családnál. Egy nap, edzés után, Leigh Anne Tuohy felajánlotta, hogy elviszi őt autóval, de amikor látta, milyen körülmények között él a fiú, eldöntötte, hogy végleg hazaviszi. Ez fordulópontot jelentett Michael életében, hiszen életében most először volt saját ágya. A gazdag házaspár a saját fiaként tekintett rá, és Michael a többi Tuohy gyerekkel is jó viszonyban volt.
Big Mike védőjátékosként kezdett játszani, de a fő problémája a pályán az volt, hogy úgy tűnt, nem nagyon érti, mi történik körülötte. Passzív volt, és senkit nem akart megtámadni. Lassan azonban elterjedt róla a hír, hogy „áthatolhatatlan fal”, ezért több főiskola edzője is szerette volna megszerezni a csapatába. Nagy tehetség, alacsony osztályzatok
Hiába volt jó a fociban, esélye sem volt az NFL-ben (az amerikaifutball-szövetségben) játszani, ha nem javít a jegyein, hogy bejuthasson valamilyen egyetemre. Leigh Anne beszélt a fiú tanáraival, hogy megtudja, hogy segíthetne a fiúnak, és egy magántanárt is fogadtak mellé, így Michael teljesítménye egyre jobb lett, és sokat javított a jegyein. Minden erőfeszítése ellenére azonban az első években szerzett jegyei olyan alacsonyak voltak, hogy végül nem tudta elérni a szükséges átlagot.
Sean ekkor egy tanfolyamot javasolt, amit az egyik főiskola online kínált. Ezzel a mindössze néhány hetes tanfolyammal Michael egy teljes félévi érdemjegyein javíthatott, és így végül leérettségizhetett.
Már csak egyetlen apróság hiányzott. A Briarcrestben az volt a hagyomány, hogy az iskolai évkönyvbe a diákok végzős fényképe mellé egy gyerekkori kép is került. Michaelről azonban nem voltak ilyen képek, és bár Leigh Anne felkeresett néhány nevelőcsaládot, ahol a fiú korábban megfordult, sőt, az édesanyját is meglátogatta, csak egyetlen képet talált róla 10 éves korából, de ennél korábbi, kisbabakori képre lett volna szükség. Mivel nem akart beletörődni, hogy Michael neve mellett egy üres hely legyen az évkönyvben, Leigh Anne letöltötte az internetről a „a legaranyosabb képet, amit csak talált egy színesbőrű babáról”, és azt adta át az iskolának.
A fényes jövő kezdete
2005. májusában Big Mike megszerezte a diplomáját, és az ünnepségen olyan emberek vették körül, akik segítettek neki eljutni idáig: új családja, magántanára, edzői, és persze az ember, aki lehetővé tette, hogy bekerüljön a Briarcrestbe, Big Tony.
Michael végül bejutott a Mississippi Egyetemre, ahol újraértékelték az IQ-ját, és megállapították, hogy 20-30 pontot emelkedett. 2009-ben szerzett egyetemi diplomát büntető jogból.
A főiskolai futballban töltött idő után 5 éves, 13,8 millió dolláros szerződést írt alá a Baltimore Ravens csapatával, akikkel 2013-ban megnyerte a Super Bowlt és bajnok lett. Később a Tennessee Titans csapatánál játszott, majd a Carolina Panthers játékosa lett. Bár hivatalosan nem vonult vissza, 2017 óta nem játszott az NFL-ben. Most csendes életét él Tennessee-ben, továbbra is a Tuohy családdal.
Michael Oher története nagyszerű példa arra, hogy kitartással és a szükséges támogatással még a lehetetlennek tűnő álmok is valóra válhatnak.
Forrás: Twice.hu