Életünk során folyamatosan tanulunk és alkalmazkodunk, míg számos hasznos viselkedésmintát alakítunk ki. Mindannyiunknak vannak azonban káros szokásai és mintái is, amelyek alááshatják a párkapcsolatot. A következő kulcstényezőkön sok múlik, ha hosszú távú kapcsolatról van szó.
Az érzelemkifejezés képessége
Az érzelmek kifejezése gyakran elsősorban a férfiaknak okoz nehézséget, illetve a nőknek a férfiakkal kapcsolatban. Pedig hogy ha egy pár tagjai beszélnek az érzéseikről, sokkal közelebb érezhetik magukat egymáshoz, és sokkal jobban megismerhetik a másik igényeit. Ebből következően pedig boldogabbak lehetnek együtt. Aki viszont hallgat az érzéseiről, az ellentmondásosnak tűnhet a másik szemében: sosem lehet igazán tudni, mit gondol, mik a szándékai, és ez bizonytalanságot okoz, eltávolíthatja a másik embert és megingathatja a kapcsolatot.
Vérmérséklet
Bár az érzelmek kifejezése fontos, az is lényeges, hogy hogyan csomagoljuk be őket. Ehhez pedig nem árt némi tudatos kontroll is. Persze, különbözőek vagyunk, és van, aki hevesen, míg mások nyugodtabban reagálnak egy feszült helyzetre. Ebben érdemes tréningezni magunkat. Ha hajlamosak vagyunk hevesen reagálni egy helyzetre, akkor is ügyeljünk rá, hogy sportszerűek maradjunk, és megfelelő légkört teremtsünk a problémák megbeszéléséhez. Így sokkal könnyebben megoldhatjuk a dolgokat, mint egy túlfűtött, támadásokkal teli veszekedéssel, amelynek során mindkét fél bezárkózik, védekező vagy támadó álláspontra helyezkedik, ami megakadályozza a megoldást.
Szülői minták
Talán nem is gondolnánk, mi mindent hozunk a kapcsolatba a szülői mintákból: azt, hogy hogyan gondolkodunk, és hogyan viselkedünk a kapcsolatban, alapvetően a szüleinktől örököljük és tanuljuk. Ezek a minták többek között abból táplálkoznak, amilyen kapcsolatunk volt velük a gyerekkorunkban, és ahogyan ők viszonyultak egymáshoz. Ha például sokat veszekedtek, lehet, hogy mi is sokat veszekszünk a kapcsolatban, ha viszont inkább a szőnyeg alá söpörték a problémákat, talán mi is hajlamosak vagyunk erre. Érdemes tehát megvizsgálnunk, hogy mit is hozunk a szülői házból, és hogyan tudjuk egy kicsit másképp élni az életünket, ha szükséges.
Forrás: ridikul.hu