Jan Kabátek és David C. Ribar azt vizsgálták, hogyan hat az esküvő dátuma a házasságra. 1999 és 2013 közötti holland házassági és válási adatokat használtak. Különválasztották a szokványos dátumokat a jeles napoktól, amilyen például a Valentin-nap, az egyik partner születésnapja vagy valamelyik nemzeti ünnep, és külön kategóriába sorolták a dátumuk szerint különleges napokat: pl. 1999/9/9, 2001/2/3. Úgy találták, hogy a jeles vagy különleges napokon 137–509%-kal többen kötnek házasságot, mint máskor. Azonban körükben magasabb a válások száma is: 18–36%-kal több, mint az átlagos napokon házasodók között. Miután kiszűrtek néhány egyéb tényezőt, mely magyarázhatja a válást, még mindig úgy találták, a jelentésteli napokon házasodók 10–17%-kal nagyobb eséllyel válnak el.
Nem világos az összefüggés
Tanulmányukban Kabátek és Ribar számos gyakorlati szempontot is figyelembe vesznek, melyek befolyásolhatják az esküvő napjának kiválasztását. Egy szokatlan dátum például csökkentheti az esküvői részvételt, míg egy népszerű dátum kiválasztása a lehetséges helyszínek számát korlátozza, míg növelheti az esküvői költségeket. Megemlítik a korábbi kutatásokat, amelyekből kiderül, hogy a nagy költségek, a kevés vendég és a kevésbé hivatalos szertartás mind olyan tényezők, melyek rontják a tartós házasság esélyeit.
Ugyanakkor felhívják a figyelmet arra is, hogy nem ok-okozati összefüggést látnak egy adott dátum és a házasság sikere között. A dátumválasztás inkább afféle jel lehet, mely a kapcsolat egyéb tényezőiről árulkodik – azokról, melyek aztán meghatározzák a házasságot. Csak néhány példát említve: Ha egy pár például kevésbé hivatalos kereteket választ, az jelentheti azt, hogy nincs jelentős társas támogatásuk, vagy kényelmetlenül érzik magukat a kapcsolati hálójukban. Egy kisebb szertartás ugyanakkor arra is utalhat, hogy kevésbé tartják fontosnak a kapcsolat társadalmi elismertetését.
Forrás: ridikul.hu